Uniwersytet Betonu Grupy Górażdże w Kopalni Malerzowice

Oprac. Edh
Kopalna Malerzowice działa od lat 60-tych. Górażdże zmodernizowały ją w 2011 roku.
Kopalna Malerzowice działa od lat 60-tych. Górażdże zmodernizowały ją w 2011 roku.
Jeszcze dziś przyszli budowlańcy z całej Polski spędzają czas w górażdżańskiej kopalni surowców mineralnych w gminie Łambinowice.

Wizyta najzdolniejszych studentów z Politechniki Krakowskiej, Rzeszowskiej, Śląskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa w Kopalni Malerzowice to kolejna sesja organizowana w ramach Uniwersytetu Betonu Grupy Górażdże – największego projektu edukacyjnego adresowanego do studentów budownictwa.

Bierze w nim udział około 200 studentów z 17 uczelni technicznych z całego kraju. Uczelnie reprezentowane są przez zespoły złożone z 10 studentów i 2 opiekunów naukowych. Projekt obejmuje konkurs zespołowy oraz sesje wyjazdowe do najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych Grupy.

Zobacz: Nowy młyn w cementowni Górażdże

– Chcemy zainteresować przyszłych inżynierów branżą budowlaną i pokazać im, w jaki sposób w praktyce mogą wykorzystać wiedzę zdobytą na uczelni. Uważamy, że biznes powinien aktywnie włączyć się w kształcenie kadr, a współpraca gospodarki i nauki jest konieczna. - mówi Andrzej Balcerek, prezes zarządu Górażdże Cement SA.

Nowoczesna i ekonomiczna kopalnia

Każdy z zespołów zwiedzi jedną wytwórnię betonu towarowego oraz jedną kopalnię kruszyw. W połowie marca studenci zobaczyli przemiałownię EkoCem w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie), a pod koniec miesiąca Kopalnię Kruszyw w Rakowicach (woj. dolnośląskie).

Od poniedziałku do czwartku odwiedzają Kopalnię Surowców Mineralnych Malerzowice w gmnie Łambinowice na Opolszczyźnie.

- To jedna z 15 kopalń należących do spółki Górażdże Kruszywa. Dysponuje najnowszym sprzętem do wydobywania kruszywa spod lustra wody i wyposażona jest w nowoczesne urządzenia do przeróbki i uszlachetniania urobku. Nowy Zakład Przeróbczy w Malerzowicach został uruchomiony w kwietniu 2011 r. Zaopatruje on głównie teren województwa opolskiego (ok 400 tys. ton żwirów i piasków rocznie). Dzięki inwestycji kopalnia może w ekonomiczny sposób wytwarzać podstawowe frakcje handlowe piasków i żwirów oraz piasku do specjalnych zastosowań m.in. do produkcji dachówek cementowych – mówi Mariusz Saferna, koordynator projektu.

Badania prowadzi cała Polska

Oprócz sesji wyjazdowych projekt Uniwersytet Betonu Grupy Górażdże obejmuje również konkurs zespołowy o tematyce „Właściwości i możliwości zastosowania cementów Grupy Górażdże w praktyce”. Konkurs rozpoczął się w styczniu i potrwa do maja br.

Na początku roku organizatorzy rozesłali do laboratoriów budowlanych uczelni biorących udział w projekcie próbki dwóch cementów z oferty handlowej Grupy Górażdże o zakodowanych oznaczeniach, wraz z piaskami normowymi.

Zadaniem rywalizujących zespołów będzie wykonanie normowych badań cech fizycznych i mechanicznych cementów (wytrzymałości na ściskanie po dwóch, siedmiu, 28 i 56 dniach) i uzyskanie jak najdokładniejszych wyników.

Badania rozpoczęły się równocześnie we wszystkich uczelnianych laboratoriach oraz w akredytowanym Laboratorium Materiałów Budowlanych Grupy Górażdże, którego wyniki będą wzorcowymi. Wygra ten zespół, który uzyska wyniki najbardziej zbliżone do wzorcowych i zaproponuje najbardziej właściwe możliwości zastosowania cementu.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas finałowej gali 17 maja 2012 r. Poszczególne zespoły zaprezentują przed jury wyniki swoich badań oraz zaproponują potencjalne możliwości zastosowania badanych cementów.

Na zwycięskie zespoły czekają atrakcyjne nagrody: wysokiej klasy sprzęt laboratoryjny m.in. mieszalnik o objętości 75 dm3. Podczas gali finałowej studenci będą mogli też wziąć udział w konkursie indywidualnym nt. Wiedzy z technologii betonu i o Grupie Górażdże.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska