Uniwersytet ma strategię rozwoju do 2014 roku

Witold Chojnacki
- Stawiamy na rozwój kadry i budowanie nowoczesnej oferty dydaktycznej. Powstanie specjalny program rozwoju kadry UO - mówi prof. Stanisława Sokołowska, prorektor ds. finansów i rozwoju (na pierwszym planie). Za nią stoją dr Anna Bruska (z prawej) oraz dr Anna Mijal.
- Stawiamy na rozwój kadry i budowanie nowoczesnej oferty dydaktycznej. Powstanie specjalny program rozwoju kadry UO - mówi prof. Stanisława Sokołowska, prorektor ds. finansów i rozwoju (na pierwszym planie). Za nią stoją dr Anna Bruska (z prawej) oraz dr Anna Mijal. Witold Chojnacki
Rozmowa z prof. Stanisławą Sokołowską, prorektor ds. finansów i rozwoju oraz dr Anną Bruską i dr Anną Mijal z Wydziału Ekonomicznego UO, autorkami nowej, pięcioletniej strategii rozwoju uczelni.

- Senat uczelni zatwierdził Strategię Rozwoju Uniwersytetu Opolskiego na lata 2009-20014. Czy szykuje się jakaś rewolucja?
Prof. Stanisława Sokołowska: - Dokument jest efektem wielomiesięcznej pracy zespołu ds. przygotowania założeń strategii, poprzedzonej konsultacjami oraz wielopłaszczyznową dyskusją, w której mogła uczestniczyć cała uniwersytecka społeczność. Żaden dokument w historii UO nie był do tej pory przygotowany w tak kompleksowy sposób, żeby udział w jego tworzeniu i okazję do wypowiedzenia się miały wszystkie jednostki. W dokumencie można napisać wszystko, nam zależało na zachowaniu realności formułowanych celów.

Dr Anna Bruska: - Strategia nie ma charakteru rewolucyjnego, bo czasy nie są rewolucyjne. Ma dać spokój, oddech i możliwość realizowania kolejnych celów.

Dr Anna Mijal: - Składa się ona z dwóch części: w części głównej przedstawiono deklarację misji uniwersytetu, jego wizję, strategiczne obszary działalności oraz odniesione do nich strategiczne priorytety i cele. W części drugiej (szczegółowej) każdy cel strategiczny "rozpisano" na wynikające z nich cele operacyjne, formułowane podczas konsultacji z członkami uniwersyteckiej wspólnoty.

- Jakie są zatem priorytety UO?
A.B.: - Pierwszym i najważniejszym jest prowadzenie badań naukowych. Chcemy się angażować w większym stopniu w tworzenie zespołów badawczych o charakterze międzynarodowym. Zespoły będą uczestniczyły w rozwiązywaniu najważniejszych problemów współczesności, wykraczających poza ramy jednej dyscypliny wiedzy. Dlatego uniwersytet stawia na zespoły interdyscyplinarne.
Już mamy bardzo mocną pozycję w wielu obszarach, np. filologii, chociażby w zakresie slawistyki, ale również w naukach podstawowych: biologii, matematyce, chemii. Wyrazem tego jest przecież budowany kompleks supernowoczesnych laboratoriów przy ul. Kominka po to, żeby wzmocnić możliwości badawcze i dydaktyczne jednostek UO.

A.M.: - Między innymi dzięki takim przedsięwzięciom UO ma ogromne szanse, aby stać się centrum kompetencyjnym dla regionu i nie tylko, poprzez poszerzenie oferty usług badawczych i dydaktycznych świadczonych na zewnątrz - na przykład dla przemysłu czy też jednostek samorządu terytorialnego.
- Na co jeszcze kładzie nacisk nowa strategia?

SS.: - Na rozwój kadry i budowanie nowoczesnej oferty dydaktycznej. Powstanie specjalny program rozwoju kadry UO. Obejmie on zarówno szkolenia, np. z przedsiębiorczości czy przygotowywania aplikacji o zewnętrzne środki finansowania działań. Będą też kursy językowe. Im więcej naukowców uzyska habilitację, czyli - upraszczając - podwyższy swoje kompetencje, tym bardziej atrakcyjne kierunki i specjalności będzie można otwierać na UO. Oczywiście na razie nie da się jednoznacznie stwierdzić, jakie to będą kierunki. Określą to naukowcy poprzez swoje badania.

A.M.: - W ofercie dydaktycznej Uniwersytetu jest miejsce dla wielu kierunków kształcenia. Należy je oczywiście unowocześniać i rozwijać. To jeden z wielu celów, warunkujących zapewnienie pełnej uniwersyteckości.

- Czytając szczegółowy wykaz celów można tam znaleźć plany otwarcia telewizji UO czy Muzeum przyrodniczego.

S.S.: - Rozważamy także koncepcję stworzenia wielofunkcyjnego obiektu, w którym miałoby swoją siedzibę Centrum Informatyczne UO, Biblioteka Uniwersytecka, a swoje miejsce mogłoby znaleźć również Wydawnictwo UO. Ten projekt jest już od dawna dyskutowany. Będzie dobrem całego regionu. UO będzie nad tym obiektem sprawować pieczę. Z ewentualnym finansowaniem budowy, czy późniejszej jego eksploatacji uniwersytet sam sobie nie poradzi. Władze miasta i regionu powinny wykazywać odpowiedzialność za takie przedsięwzięcie.

A.B: - Obecne Centrum Informatyczne jest jednostką, która obsługuje całe miasto. Stanowi jeden z punktów węzłowych w ogólnokrajowej sieci przesyłu danych. Jego sprawne funkcjonowanie warunkuje dostępność internetu dla licznej rzeszy Opolan. Rosną również nasze wewnętrzne potrzeby informatyczne - mamy sieć eduroam, czyli bezprzewodowe punkty dostępu na terenie UO, a w przyszłości również w innych jednostkach akademickich Opola.

- Jak strategia będzie wdrażana w praktyce, czy zostanie powołany zespół do monitorowania całości?

S.S.: - Władze rektorskie w najbliższym czasie ogłoszą decyzję dotyczącą składu zespołu monitorującego i nadzorującego wdrażanie strategii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska