Uniwersytet Opolski będzie kształcił profesjonalnych antyterrorystów

Redakcja
Prof. Piotr Stec: - Nasza kadra to naukowcy z tytułami, którzy jednocześnie są praktykami w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego.
Prof. Piotr Stec: - Nasza kadra to naukowcy z tytułami, którzy jednocześnie są praktykami w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego. Fot. Ewa Bilcika
Uniwersytet Opolski uruchomił drugi stopień studiów na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Zainteresowanie jest spore.

Żyjemy w czasach, czasach zagrożenia terroryzmem, cyberprzestępczością, klęskami żywiołowymi - mówi dziekan wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Opolskiego, profesor Piotr Stec. - Wszystkie te zagrożenia jeszcze kilka lat temu stanowiły margines życia. Teraz dotykają nas na co dzień.

Bomby wybuchają na lotniskach, na których każdy z nas mógłby być, na plażach w krajach, do których chętnie jeździmy na urlopy. Każdy - zarówno w domu, jak i w pracy - może też paść ofiarą cyberprzestępstwa. - Nawet transport może być powodem sytuacji kryzysowych. Wypadek cysterny z chemikaliami stanowi zagrożenie dla całego regionu - dodaje dziekan.

Umiejętność zarządzania w sytuacjach kryzysowych oraz zapobiegania powstawaniu takich sytuacji jest coraz bardziej pożądana na rynku pracy.

- Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są nowe, coraz bardziej udoskonalane kierunki kształcenia specjalistów w zakresie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego - dodaje prof. Henryk Spustek, kierownik Zakładu Nauk i Bezpieczeństwie.

Na UO od paru lat studenci kształcą się na 3-letnich studiach z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego. Właśnie uruchomiono i rozpoczęto nabór na studia magisterskie (II stopnia) na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Zainteresowanie jest spore - nie tylko ze strony studentów opolskiej uczelni.

Uczelnia dysponuje dobrze przygotowaną kadrą, która łączy wysoką wiedzę teoretyczną z praktyką zawodową. Są to specjaliści od zarządzania w sytuacjach kryzysowych (prof. Henryk Spustek, m.in. uczestnik misji NATO, absolwent uczelni wojskowej w Brnie), dr Kamila Kasperska (specjalista w dziedzinie przestępczości zorganizowanej i terroryzmu), dr Tomasz Dukiewicz (specjalista od zarządzania informacją.

- Nasi wykładowcy mają tytuły naukowe, jednocześnie są praktykującymi prawnikami, prowadzą kancelarie - dodaje dziekan Stec.

Studia polecane są także - jako uzupełniające - menedżerom w dużych firmach (np. zakłady chemiczne) czy w jednostkach administracji publicznej.

POLECAMY NA NTO.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska