Uniwersytet Opolski będzie współpracować z Urzędem Marszałkowskim w Opolu

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Udostępnij:
O polach współpracy rozmawiali w środę prof. Krystyna Czaja, rektor Uniwersytetu Opolskiego oraz Józef Sebesta, marszałek województwa.

- Region to żywa tkanka. Żeby się rozwijał musimy sobie nawzajem pomagać. Uczelnia jest dla regionu, a region dla uczelni - mówi Józef Sebesta, marszałek województwa opolskiego.

- Musimy przyciągnąć młodych na studia do Opola, ale także zapewnić im warunki, żeby chcieli tu zostać i pracować - twierdzi z kolei prof. Krystyna Czaja, rektor Uniwersytetu Opolskiego.

Uczelnia liczy, że zarząd województwa pomoże jej pozyskać pieniądze z regionalnego programu operacyjnego.

- Chcemy za unijne pieniądze wybudować studenckie centrum kultury oraz zmodernizować budynki wydziału przyrodniczo-technicznego - mówi rektor Czaja.

Uczelnia pomoże także rozwinąć się Dinoparkowi.

- Chcemy, aby pani rektor stanęła na czele jego rady naukowej - informuje marszałek Józef Sebesta.

Uczelnia będzie także przeprowadzać badania dla urzędu.

- Dotyczące na przykład migracji zarobkowych na Opolszczyźnie czy oczyszczenia Jeziora Turawskiego - mówi prof. Piotr Wieczorek, prorektor UO.

W kolejnych spotkaniach mają uczestniczyć również wadze miasta Opola.

- Teraz będziemy spotykać się już w trójkącie - żartowała prof. Krystyna Czaja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
alfa
Uczelnia będzie także przeprowadzać badania dla urzędu.

- Dotyczące na przykład migracji zarobkowych na Opolszczyźnie czy oczyszczenia Jeziora Turawskiego - mówi prof. Piotr Wieczorek, prorektor UO.

Nie ładnie... Od migracji to Opole ma już autorytet, który chyba już nie pracuje na uniwersytecie, ale na politechnice. Ciekawe co nowego wniesie do jego dorobku pani rektor.
G
Gandharwa
Prof. Wieczorka darzę sympatią i szacunkiem, ale jego wypowiedź nie jest zbyt fortunna.

Przecież takie badania nie powinno się robić dla „urzędu” ale dla Opolszczyzny, powiem więcej, takie tematy już dawno powinny być w centrum uwagi naszych uczelni wyższych, czasu było aż nadto.

Nasze stowarzyszenie w tych tematach robi lub będzie robić własne opracowania, nie musimy się w tym celu spotykać z marszałkiem, nawet nie musi nam za to nikt płacić, bo robimy to dla regionu, a nie urzędu.

Urząd jak na razie nawet nie wyraził woli rozmów z NGO, co nam zresztą w niczym nie przeszkadza.
Oglądanie się wzajemnie na siebie nie posuwa sprawy do przodu, o Dinoparku słyszę od chwili, kiedy K.Spałek pokazał pierwsze skamieliny, i urząd i uczelnie miały czas i brak nacisków komercyjnych ze strony przedsiębiorców czy gminy i… co? I nic.
W sprawie Turawy były robione badania kompleksowe w roku 2004-2005. Kosztowały milion PLN. W nich nasze uczelnie odgrywały rolę pomocniczą, nie powinno być tak. Opracowanie jest gotowe od kilku lat. Coś się zmieniło czy ruszyło? Tylko się dowiedzieliśmy że były wnioskowane pieniądze na ( na co? ) i ich nie przyznano ( i słusznie, skoro nie było planu działania , na co wydać ).

Teraz jest robione studium wykonalności za 900 tys. PLN, robi je firma angielska, nie wiem czy opolskie uczelnie w ogóle startowały do tego studium… a powinni.

Aerator na jeziorze średnim, naprawdę żadna high-tech technologia, postawił profesor z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Gdzie byli nasi naukowcy?

Itp., itd., miłej współpracy życzę, oby bardziej owocnej.
d
dinomiś
Ach,jakże spektakularne i fundamentalne spotkanie! A jakie budujące wnioski! Będą się spotykać w trójkącie! No brawo,brawissimo Bawcie się dalej i spotykajcie nawet w czworokącie albo i nawet w pięciokącie a drugoligowy Uniwersytet HUMANISTYCZNY, albo REGIONALNY albo z jakimkolwiek innym przymiotnikiem coraz bliżej.Miłej zabawy w dinoparku i dinouniwersytecie życzę.
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie