Uniwersytet Opolski chce przywrócić dawny blask zamkowi w Dąbrowie

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Biolodzy mają przywrócić dawny układ ogrodu. Na zdjęciu przedwojenna pocztówka zamku, wzniesionego w latach 1615-1617.
Biolodzy mają przywrócić dawny układ ogrodu. Na zdjęciu przedwojenna pocztówka zamku, wzniesionego w latach 1615-1617. Sylwester Koral
Uniwersytet w pierwszym etapie zajmie się kompleksem parkowym. Kolejno bryłą budynku.

Pieniądze na odbudowę ogrodu mają pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego, z puli przeznaczonej na ratowanie bioróżnorodności.

- Konkurs trwa do końca marca. Liczymy, że uda nam się zdobyć 700-800 tys. na odtworzenie ogrodu i odbudowanie muru okalającego park zamkowy (część ogrodzenia runęła blisko rok temu - red.) - mówi Marcin Miga, rzecznik uczelni.

Biolodzy w akcji

Nad opracowaniem projektu już pracują biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku kompleks parkowy zmieni się nie do poznania.

- Na miejscu działa zespół dendrologów, fizjografów i architektów krajobrazu. Do tej pory wykonaliśmy szczegółową inwentaryzację dendrologiczną terenu, żeby dowiedzieć się, jakie drzewa rosną w parku, i móc odtworzyć ich pierwotny układ. Nasz projekt zakłada też wzbogacanie kompleksu o miejsca dla przyrody i bioróżnorodności, z gatunkami zagrożonymi czy chronionymi flory i fauny połączonymi za pomocą ścieżek dydaktycznych - mówi prof. Arkadiusz Nowak z Katedry Biosystematyki UO.

W drugiej kolejności władze uczelni planują zająć się bryłą budynku.

- Będziemy szukali pieniędzy na renowację i remont samego zamku. Chcemy, aby w Dąbrowie powstało Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży w zakresie Edukacji i Kultury - zapowiada Marcin Miga.

Wiadomo, że do Dąbrowy miałoby się przenieść także Centrum Partnerstwa Wschodniego działające przy Uniwersytecie Opolskim.

Monografia w przygotowaniu

- Bardzo nas cieszą wszelkie działania związane z renowacją zamku. Liczymy, że Uniwersytet Opolski nie poprzestanie tylko na odtworzeniu parku zamkowego, ale w najbliższych latach zajmie się także samym obiektem zamkowym. Po latach zaniedbań jest tam wiele do zrobienia. Najpilniejsza jest renowacja grożącego zawaleniem dachu nad salą plafonową - podkreśla Łukasz Litwinowicz, prezes Stowarzyszenia Ochrony Zabytków "Dąbrowskie Skarby".

Obiekt należy do uczelni od 1975, wtedy przejęła go Wyższa Szkoła Pedagogiczna. Ostatni remont pałacu rozpoczął się w latach 90., ale nigdy nie został dokończony.

Stowarzyszenie "Dąbrowskie Skarby" przygotowuje monografię dotyczącą zamku. Ma ona zostać zaprezentowana podczas pikniku promującego obiekt 5 lipca tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska