Uniwersytet Opolski nawiązał współpracę z Uniwersytetem w St. Louis w Stanach Zjednoczonych

Małgorzata Fedorowicz
Uniwersytet Opolski nawiązał współpracę z Uniwersytetem w St. Louis
Uniwersytet Opolski nawiązał współpracę z Uniwersytetem w St. Louis Sławomir Mielnik
List intencyjny w tej sprawie podpisali dziś: prof. Janusz Słodczyk, prorektor UO oraz prof. Saleem Abdulrauf, światowej sławy neurochirurg, szef kliniki neurochirurgii na amerykańskim uniwersytecie.

W Auli Błękitnej, na Uniwersytecie Opolskim rozpoczęło się dziś także 2-dniowe sympozjum naukowe, poświęcone nowoczesnej neurochirurgii m.in. wdrażaniu nowoczesnych technik medycznych w chirurgii kręgosłupa. Pierwszy dzień sympozjum jest przeznaczony dla studentów medycyny, zainteresowanych neurochirurgią. Drugi – dla specjalistów neurochirurgów.

Jednym z gości honorowych jest prof. Saleem Abdulrauf. Swoje prezentacje przedstawią też: dr Zbiggy Brodzinski z Dubaju, prof. Rosmarie Frick ze Szwajcarii oraz dr n. med. Dariusz Łątka, ordynator Oddziału Neurochirurgii WCM w Opolu, inicjator nawiązania współpracy między obydwoma uniwersytetami i trwającego sympozjum.

- To wielki zaszczyt dla Uniwersytetu w St. Louis, że mogę gościć na Uniwersytecie Opolskim i uczestniczyć w sympozjum polskich neurochirurgów – powiedział prof. Sallem Abdulrauf. – Bardzo nam zależy na nawiązaniu kontaktów i podjęciu konkretnej współpracy w kształceniu neurochirurgów. Zapraszam też pana rektora do odwiedzenia naszego uniwersytetu.

Do podpisania listu intencyjnego doszło nie bez powodu. To istotny krok na drodze do utworzenia wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim, do czego dążą władze uczelni, władze województwa, mając już poparcie ministra zdrowia Mariana Zembali.

- Nasz uniwersytet współpracuje z wieloma uczelniami, ale po raz pierwszy płaszczyzna współpracy będzie dotyczyć medycyny – podkreśla prof. Janusz Słodczyk. – Do podpisania listu intencyjnego doszło w szczególnym momencie, gdy staramy o utworzenie wydziału lekarskiego. List został tak skonstruowany, że otwiera możliwości współpracy z innymi wydziałami na uczelni,żeby mogły wesprzeć kierunek lekarski. Chodzi np. o wydział chemii, fizyki, psychologii.

Władze UO chcą w ciągu kilku najbliższych miesięcy wysłać kompletny wniosek do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego, w którym pokażą potencjał, jakim dysponuje uniwersytet, by otworzyć wydział lekarski. – Przedstawimy, jaką kadrę medyczną pozyskamy, jaką mamy infrastrukturę, sprzęt – dodaje prof. Słodczyk. – Potem pozostanie już tylko czekać na opinię Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Rozpoczęte dziś sympozjum neurochirurgów ma min. pokazać, że taki potencjał jest i uczelnia jest otwarta dla środowiska medycznego. To także nie przypadek, że najważniejszym gościem honorowym sympozjum jest prof. Saleem Abdulrauf.

W klinice neurochirurgii w ST. Louis mieści się bowiem słynne neurochirurgiczne laboratorium, w którym goszczą systematycznie lekarze z całego świata, by poprzez praktyczny trening opanować najtrudniejsze techniki operacyjne pod okiem największych światowych ekspertów. W laboratorium tym gościli wiele razy dr Dariusz Łątka oraz inni neurochirurdzy z jego oddziału. Tam poznali prof. Abdulraufa, co zaowocowało obecną wizytą.

Profesor odwiedził Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu i nowotworzony nowoczesny ośrodek neurochirurgiczny Vital Medic w Kluczborku, gdzie dr Dariusz Łątka, szef neurochirurgii w WCM i regionalny konsultant w tej dziedzinie, chce powołać do życia laboratorium podobne do amerykańskiego, starając się wykorzystać ostatnie rozdanie unijnych pieniędzy na innowacyjność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska