Uniwersytet Opolski. Studiowanie chemii jest kolorowe

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Choć na Wydziale Chemii są tylko dwa kierunki, można się rozwijać dzięki różnorodnym specjalizacjom. Kornelia wybrała nowoczesne materiały polimerowe, a Jerzy specjalizację biologiczną. - O pracę raczej się nie martwimy - mówią.
Choć na Wydziale Chemii są tylko dwa kierunki, można się rozwijać dzięki różnorodnym specjalizacjom. Kornelia wybrała nowoczesne materiały polimerowe, a Jerzy specjalizację biologiczną. - O pracę raczej się nie martwimy - mówią. Anna Grudzka
Chemii nie studiują przypadkowe osoby. Każdy tutaj to pasjonat. Studenci są zgodni: chemię trzeba kochać! Poza tym przyszli chemicy od razu mają kontakt z przemysłem, a nad ich rozwojem czuwa 50-osobowa kadra.

Zamiłowaniem do chemii zaraził mnie mój nauczyciel z liceum. Na Uniwersytet Opolski trafiłam, bo byliśmy tutaj na dniach otwartych. Na pierwszy rzut oka widać było, że wydział jest bardzo nowoczesny, że sprzęt pochodzi z najwyższej półki – mówi Kornelia Kubis, studentka III roku chemii, z Rady Studenckiej Wydziału Chemii UO. Jej kolega z rady – Jerzy Pogrzeba - chemiczną pasją zaraził się z kolei w gimnazjum. Potem uczęszczał do technikum chemicznego w Opolu przy ul. Struga.

Choć na Wydziale Chemii są tylko dwa kierunki można się tutaj rozwijać dzięki różnorodnym specjalizacjom.
Studenci podkreślają, że Wydział Chemii jest nakierowany na przemysł i na rozwój naukowy.

- Ogólnie o pracę po skończeniu studiów raczej się nie martwimy – mówi Kornelia. - Nasze zajęcia są bardzo praktyczne. Większość czasu spędzamy w laboratoriach. Tu nie ma szans na to by, siedzieć i udawać, że coś się robi – mamy zadanie i musimy je po prostu wykonać, często indywidualnie, a potem napisać sprawozdanie – dodaje Jerzy.

Co ważne studenci już w pierwszych latach biorą udział w małych projektach naukowych. – Od samego początku jesteśmy na coś ukierunkowani. Wykładowcy od razu pytają, czym jesteśmy zainteresowani, co nas konkretnie pasjonuje, szybko wybieramy promotorów i aktywizujemy się w wybranych tematykach – wyjaśnia Jerzy. - To co jeszcze różni nas od innych wydziałów to fakt, że przy naszych pracach licencjackich czy inżynierskich nie ma przepisywania podręczników. Sami musimy wejść do laboratorium spędzić tam określony czas i to wszystko opracować – mówi Kornelia. - Poza tym mamy świetną i bardzo szeroką kadrę. Na Wydziale Chemii na ok. 80 studentów przypada ponad 50 wykładowców – dodaje Jerzy.

Po zajęciach studenci mogą się rozwijać w Kole Naukowym Koronan. Jego członkowie jeżdżą na konferencje, sami je organizują, a także promują chemię wśród młodszych kolegów, organizując kolorowe pokazy naukowe.

- Chemia jest przez ostanie 100 lat rozwija się w bardzo w szybkim tempie. Jest coraz więcej możliwości rozwoju i zatrudnienia. Poza tym nauki ścisłe stają się elitarnymi kierunkami. Studiuje jest coraz mniejsza liczba osób, a te które kończą studia są osobami bardzo dobrze wykształconymi i mającymi dostęp do szerokiej bazy naukowej. Dzięki czemu łatwiej znaleźć pracę – mówi Jerzy Pogrzeba.

OPOLSKIE INFO - 1.06.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska