Uniwersytet Opolski świętuje jubileusz. Obchody zainaugurowano w minionym już roku

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Jedną z najjaśniejszych uczelnianych gwiazd jest prof. Dorota Simonides (na zdj. po prawej), wybitna folklorystka, która niedawno obchodziła 90 urodziny. Z tej okazji w SCK odbył się benefis, na który przybyli przyjaciele i współpracownicy jubilatki.
Jedną z najjaśniejszych uczelnianych gwiazd jest prof. Dorota Simonides (na zdj. po prawej), wybitna folklorystka, która niedawno obchodziła 90 urodziny. Z tej okazji w SCK odbył się benefis, na który przybyli przyjaciele i współpracownicy jubilatki. Krzysztof Ogiolda
Obchody 25 rocznicy powstania Uniwersytetu Opolskiego i 65 lat tradycji akademickich zakończy w marcu uroczyste posiedzenie Senatu w Filharmonii Opolskiej oraz wspaniały koncert z udziałem artystów - absolwentów.

Od erygowania Uniwersytetu Opolskiego (10 marca 1994) niebawem minie 25 lat. - Wydaje się, że to niewiele dla uczelni, ale pamiętajmy, że czerpiemy także z dorobku naszej poprzedniczki, Wyższej Szkoły Pedagogicznej, która zapuściła swoje korzenie w Opolu w 1954 roku. To na solidnych fundamentach jednej z najlepszych wówczas uczelni pedagogicznych w kraju oraz opolskiej filii KUL mógł powstać w Opolu uniwersytet. Bez tej wcześniejszej, czterdziestoletniej tradycji akademickiej nie byłoby to możliwe - przypomina prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego.

Dlatego jubileusz, do którego finału zbliża się uczelnia, ma podwójny charakter. 13 marca w Filharmonii Opolskiej odbędzie się wyjątkowe posiedzenie Senatu UO i koncert, który swoimi występami uświetnią znani i lubiani artyści estradowi - absolwenci naszej uczelni. Program powinien być znany za 2 tygodnie.

Obchody zainaugurowano w minionym już roku. Z okazji jubileuszu podjęto prace nad specjalnym wydawnictwem przypominającym dorobek uczelni, etapy jej rozwoju, jej dni chwały i największe powody do dumy. Temu też służyła długo obecna w przestrzeni miasta wystawa pozwalająca poznać historię uczelni w pigułce - od początków WSP, tworzenie kolejnych wydziałów, wręczanie tytułów doktora honoris causa polskim i zagranicznym znakomitościom.

W roku jubileuszowym uroczyście otwarta została na Wzgórzu Uniwersyteckim skarpa od strony Małego Rynku. W tym roku odbyła się już szósta edycja Muzycznych Spotkań na Wzgórzu Uniwersyteckim. W magicznym otoczeniu artyści przypominają historię opolskiego festiwalu. W tym roku królowały brzmienia Bajmu, Starego Dobrego Małżeństwa, Maryli Rodowicz i Ewy Bem.

Uniwersytet to przede wszystkim ludzie. Jedną z najjaśniejszych uczelnianych gwiazd jest prof. Dorota Simonides, wybitna folklo­ry­stka, która niedawno obchodziła 90 urodziny. Z tej okazji w SCK odbył się benefis, na który przybyli przyjaciele jubilatki, współpracownicy i wychowankowie.

Wśród gości byli m.in. prof. Jan Miodek, premier Hanna Suchocka i biskup Andrzej Czaja. Jubilatka przyznała, że choć wykładała na wielu uczelniach w Polsce i w Europie to właśnie w Opolu pracowało się jej najlepiej. – Opole słynęło z harmonijnej pracy, pilnego dorabiania się pozycji, bo bardzo chcieliśmy być uniwersytetem. I udało się – podkreśliła.
Ważne

Wzgórze Uniwersyteckie

To najwyższe wzniesienie w obrębie starego miasta (165 m. n.p.m.), z którego rozciąga się panorama Opola. Według legendy w tym miejscu św. Wojciech – biskup praski podążając na dwór Bolesława Chrobrego głosił kazania, a także chrzcił. Po roku 1996 przyjęto nazwę Wzgórza Uniwersyteckiego ze względu na ulokowane tu budynki UO: Collegium Maius i Collegium Minus.

We wschodniej części wzgórza znajduje się Skwer Artystów, gdzie usytuowano rzeźby polskich artystów, których twórczość związana była z Opolem oraz Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej. Od strony Małego Rynku można podziwiać ekspozycję zabytkowych rzeźb, jak np. Cztery Pory Roku H. Hartmanna z XVII wieku, kolumnę Maryjną czy pomnik św. Krzysztofa.

Budżet alert - wszystkie informacje o budżecie obywatelskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska