Uniwersytet Opolski: Te badania mogą pomóc ludziom

Redakcja
Już udało się kupić m.in. mikroskop skaningowy i urządzenie do elektroforezy kapilarnej. Pokazuje je doktorantka Anna Chrzanowska.
Już udało się kupić m.in. mikroskop skaningowy i urządzenie do elektroforezy kapilarnej. Pokazuje je doktorantka Anna Chrzanowska. Sławomir Mielnik
Chemicy uniwersytetu lepiej poznają polimery. Uczelnia kupi nowy sprzęt za ponad 1,7 mln zł.

Sprzęt trafi do dwóch laboratoriów w remontowanym właśnie obiekcie Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego.

- Jego zakup będzie możliwy dzięki dotacji, którą dostaliśmy z urzędu marszałkowskiego - mówi prof. Krystyna Czaja, rektor UO. - Posłuży do badań tzw. utylitarnych, czyli dających się zastosować w praktyce. Dzięki tej aparaturze rozszerzymy badania w zakresie modyfikacji i charakterystyki materiałów polimerowych oraz będzie możliwe rozwinięcie badań analitycznych substancji organicznych, w tym np. zawartych w grzybach halucynogennych czy w żywności i napojach - dodaje.

Uczelnia zakupi pięć aparatów: wytłaczarkę i wtryskarkę do otrzymywania i badania m.in. kompozytów polimerowych, plastomer i młot udarowy do charakterystyki tych materiałów oraz aparat HPLC-MS do analizy substancji. Sprzęt na chemię trafi na początku nowego roku akademickiego. Wzbogaci laboratorium materiałów polimerowych oraz laboratorium chemii analitycznej.

- Dzięki temu sprzętowi będziemy mogli nie tylko otrzymywać polimery, ale także modyfikować nadając im pożądane właściwości użytkowe oraz charakteryzować i oceniać ich przydatność dla różnych celów - mówi dr Łukasz Korach, chemik z UO.

Naukowcy z UO planują tworzenie nowych materiałów, w tym kompozytów zawierających m.in. napełniacze z roślinnych surowców odnawialnych, o potencjalnym wykorzystaniu w różnym celu i o założonym okresie rozkładu: dłuższym w przypadku np. folii ogrodniczych czy krótkim - wymaganym dziś dla folii opakowaniowych.

- Oczywiście folie i opakowania to tylko jeden z bardzo wielu przykładów zastosowania polimerów - podkreśla dr Łukasz Korach.

Co ważne urządzenia, które kupi uczelnia pozwolą wymienione procesy przeprowadzać w bardzo małej skali.

- Czyli w warunkach laboratoryjnych przy wykorzystaniu niewielkiej masy surowców - tłumaczy dr Korach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska