Uniwersytet Opolski w czasie epidemii. Nauka, komunikacja i praca online

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Uniwersytet Opolski. Życie przestało tętnić na uczelni. Przeniosło się do Internetu. Zdjęcie z 16 marca 2020 roku.
Uniwersytet Opolski. Życie przestało tętnić na uczelni. Przeniosło się do Internetu. Zdjęcie z 16 marca 2020 roku. Archiwum UO
Nauka, komunikacja i praca online, zamykane na noc akademiki, dyżury pracowników administracji - tak funkcjonuje Uniwersytet Opolski w czasie epidemii.

W piątek minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział wydłużenie zawieszenia funkcjonowania uczelni w Polsce do 10 kwietnia. Zaznaczył, że zajęcia online powinny być kontynuowane.

Maciej Kochański, rzecznik prasowy UO wyjaśnia, że w ostatnim tygodniu - w związku z zachowaniami nieodpowiedzialnych osób, które krążyły w nocy między akademikami - podjęto decyzję o braku możliwości wejścia lub wyjścia z tych budynków od godz. 22 do 6.

Rzecznik szacuje, że w domach studenckich zostało ok. 1/3 mieszkańców, to głównie obcokrajowcy.

- Edukacja odbywa się na odległość, m.in. przez platformę Moodle i koncentruje na wykładach, opanowaniu teorii, tak, żeby po powrocie na uczelnię można było nadrobić zaległości w zajęciach praktycznych, których zdalnie nie można zrealizować, a co pozwoli studentom na uzyskanie punktów do zaliczenia - wyjaśnia Maciej Kochański.

Dydaktycy nie pojawiają się na uczelni, ale naukowcy prowadzący doświadczenia w swoich jednostkach - tak. Pracownicy administracji mają wyznaczone dyżury w sekretariatach i dziekanatach, żeby realizować zadania niemożliwe do wykonania zdalnego. Także np. przygotowujący prace dyplomowe studenci Wydziału Sztuki, za zgodą promotora i dziekana wydziału (drogą e-mailową), mogą korzystać z sal dydaktycznych w uzgodnionym terminie.

Ustalono, że korespondencja przesyłana autoryzowaną uniwersytecką pocztą elektroniczną jest traktowana na równi z dokumentami sygnowanymi podpisem.

UO odwołuje i przesuwa też zaplanowane wydarzenia - nie odbędzie się m.in. giełda pracy (21.04), Zimowa Giełda Piosenki ma być w czerwcu.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska