Uniwersytetowi Opolskiemu brakuje 6 mln zł na wkład własny do utworzenia kierunku lekarskiego

Iwona Kłopocka
Iwona Kłopocka
Collegium Medicum Uniwersytetu Opolskiego. Wizualizacja budynku po rozbudowie i nadbudowie, widok od strony południowej.
Collegium Medicum Uniwersytetu Opolskiego. Wizualizacja budynku po rozbudowie i nadbudowie, widok od strony południowej. Biuro Architektoniczne GORGON
W czwartek senat UO powinien podjąć uchwałę, że uczelnia ma 8,3 mln zł wkładu własnego na utworzenie kierunku lekarskiego. Brakuje 6 mln zł. O tym, skąd je wziąć dyskutowali dziś członkowie Honorowej Kapituły i przedsiębiorcy.

Na uchwałę Senatu UO czeka Ministerstwo Nauki, bo zgromadzenie wkładu własnego to warunek przyznania w latach 2017-2019 przez resort nauki zadeklarowanych już 32 mln zł. Zapewnienie wicepremiera i ministra nauki, Jarosława Gowina, przywiózł kilka dni temu z Warszawy Marcin Ociepa, przewodniczący Rady Miasta Opola, który aktywnie uczestniczył też w zabiegach o pozyskanie tej dotacji.

CZYTAJ 32 mln zł da Ministerstwo Nauki na utworzenie kierunku lekarskiego w Opolu

- Jeśli nie uzbieramy tych 6 mln w pierwszej fazie realizacji całego przedsięwzięcia, to nie będzie drugiego etapu - podkreślił Marcin Ociepa.

1 mln zł dał do tej pory uniwersytetowi Urząd Marszałkowski. Za te pieniądze sfinansowano już dokumentację rozbudowy gmachu UO przy ul. Oleskiej, a sama budowa ruszy w styczniu.

1,2 mln podarowały władze miasta Opola. Brakuje 6 mln zł, a przynajmniej wskazania źródeł ich pozyskania w ciągu najbliższych trzech lat.

- Kierunek lekarski to inwestycja nie tylko uniwersytetu, ale też miasta i całego regionu. Dlatego oczekujemy wsparcia finansowego i pomocy w realizacji tego zamierzenia - mówił prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego.

Jednym z pomysłów jest "zrzucenie się" - po 50 tys. zł - wszystkich opolskich gmin.

- Ogłaszamy pospolite ruszenie - apelowała prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor UO.

Entuzjastą "zrzutki" jest biznesmen i filantrop Karol Cebula.

- Kierunek lekarski to nie tylko sprawa uczelni, miasta i Opolszczyzny, ale wręcz całej Polski. Brakuje nam lekarzy, mamy najniższe w Europie wskaźniki. Wykształceni medycy uciekają na Zachód. Potrzebna nam nasza opolska medycyna. To inwestycja nie tylko dla żyjących, ale i następnych pokoleń. Trzeba o tym przekonać wszystkich mieszkańców regionu - mówił Karol Cebula, który gotów jest osobiście dzwonić w tej sprawie do opolskich samorządowców.

Gotowość silnego wsparcia finansowego kierunku lekarskiego zadeklarował Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Damy tyle, ile potrzeba. Jesteśmy bardzo zdeterminowani, opolska medycyna jest dla nas sprawą strategiczną - podkreślił prezydent. On też przyklasnął pomysłowi gminnej składki, tym bardziej, że byłaby ona rozłożona na trzy lata.

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

r
rew
W dniu 27.09.2016 o 10:28, Patriota napisał:

Moment, na UO jest bardzo duża grupa studentów z Ukrainy. Rozumiem że miasto żąda aby lokalne gminy, które same nie mają pieniędzy dla swoich biednych mieszkańców, zasponsorowały studia na uczelni na której gro studentów pochodzi z zagranicy? Rozumiem, że według władz miasta Polskie dzieci i młodzież jest mniej ważna?

Studenci z Ukrainy płacą za studia, wiec uczelnia na tym zarabia.

d
dfg

Jak poziom Wydziału Lekarskiego ma być taki sam wysoki jak pozostałego Uniwersytetu to ja dziękuję za takich lekarzy.Przecież sama zmiany nazwy z WSP na Uniwersytet nic nie zmieniła to dalej prowincja

P
Patriota

Moment, na UO jest bardzo duża grupa studentów z Ukrainy. Rozumiem że miasto żąda aby lokalne gminy, które same nie mają pieniędzy dla swoich biednych mieszkańców, zasponsorowały studia na uczelni na której gro studentów pochodzi z zagranicy? Rozumiem, że według władz miasta Polskie dzieci i młodzież jest mniej ważna?

s
share

jak szukam praca w opolu na uniwersytecie  to tylko religijne bzdety,.. powodzenia zycze w dalszym rozwoju technologii i nowoczesnosci 

a
anka

Stare porzekadło aktualne "W cale nie trzeba browaru budować,żeby się piwa napić"

Poprawa w służbie zdrowia miała nastąpić , po uruchomieniu Wyższej Szkoły Medycznej przy ul Katowickiej. Trzeba się dogłębnie przyjrzeć, dlaczego ileś osób w ciągu roku zdobywa dyplomy , a poprawy jak nie było tak nie ma  . Natomiast jest jeszcze gorzej, jak za komuny. Dlaczego tak się dzieje. Należy szukać przyczyny i sensownego  rozwiązania . Warto się przyjrzeć kadrze nauczycielskie , i zweryfikować . Może za mało czasy poświęcają się  edukacji, a więcej czasu wykorzystują w innych celach.

Efekty są takie , że mamy Wyższą Szkołę Medyczną, a pielęgniarek brak. Bo w Opolu pracy dla nich nie ma. Z przykrością stwierdzam  , że ta nie powinno mieć miejsca. A może się na tym nie znam, i w dzisiejszych czasach tylko dyplomy coś znaczą. A prymus to sobie poradzi , a znajomkowi to pomożemy. I mamy taki rzeczywisty obraz służby zdrowia.

Podobnie będzie na Wydziale Lekarskim. Będą kształcić lekarzy , lekarki  od razu zdobywając wiedze specjalisty , a pozostałe specjalistki zatrudniając w Przychodniach jako kartotekowe .Bo ktoś kto kończył medycynę i posiada dyplom  może być dopuszczony do tajnych informacji medycznych.

 

r
rew
W dniu 26.09.2016 o 18:29, Luca napisał:

niech PiS da pieniądze ...a tak na marginesie ja już nawet na zakupy do Opla nie jezdże tylko do Wrocławia

A potem się dziwisz, że w regionie gospodarka się gorzej rozwija?

a
alojz
W dniu 27.09.2016 o 07:18, anty_absurd napisał:

No właśnie PiS dał - 32 miliony. Zalecam czytać ze zrozumieniem.

 


No właśnie PiS dał - 32 miliony. Zalecam czytać ze zrozumieniem.

PIS dał z naszych podatków ,niech PIS da swoje partyjne pieniądze które bądz co bądz też są z naszych podatków. Zalecam więcej myśleć

a
anty_absurd
W dniu 26.09.2016 o 18:29, Luca napisał:

niech PiS da pieniądze ...a tak na marginesie ja już nawet na zakupy do Opla nie jezdże tylko do Wrocławia

No właśnie PiS dał - 32 miliony. Zalecam czytać ze zrozumieniem.

G
Gość

Studia wOpolu rozpoczną "spady zinnych uczelni czyli najsłabsi i to z różnych regionów

a
adam

A taki dobry wniosek podobno  był. Dobrzeń Dąbrowa iet Pruszków już się zrzucili. Nie tylko na wydział.

n
na pohybel wszystkim
W dniu 26.09.2016 o 21:08, Gość napisał:

Mi sie nie podoba. Z 60 ciu absolwentów jeśli dotrwają to 58 wyjedzie za granicę albo do innego województwa a tych dwoje co zostanie to będą nieudacznickie dzieci miejscowych lekarskich tuzów.A już ta ruina czyli WCM jako klinicznyto prawdzowe fiksum dyrdum

 

i jeszcze trzeba przy tej rozsądnej wypowiedzi dopowiedzieć, że tych dwoje nie będzie leczyć (może i dobrze) tylko dyrektorować :-))

 

niech się lokalne kluby sportowe solidarnie zrzucą (podatnicy zrzucają się od lat na kluby, zatem czas na odwdzięczenie się społeczności :-))) )

I
IDAteusz

W Polsce mamy wystarczającą ilość uczelni czy wydziałów "medycznych" które posiadają moce przerobowe by wypuszczać zdecydowanie wiekszą ilość absolwentów niż robią to teraz i nie ma potrzeby otwierania wydziału lekarskiego na UO tylko po to, by połechtać opolskie ego, uchronić uniwersytet przed nieuchronnym upadnkem z powodu niżu demograficznego i marnego zainteresowania ofertą edukacyjną czy też po to- by wąskie grono osób znalazło zatrudnienie na tym wydziale. Problem polskiej ochrony zdrowia leży w tym, ze po wypuszczeniu takiego młodego lekarza z uczelni ma się go głęboko w ...sami wiemy gdzie. Oferta Państwa jest wręcz śmieszna, warunki kształcenia podyplomowego są karygodne, nawet jesli uda się dostać takiemu lekarzowi na rezydenture, to za etat otrzymuje około 2300 zł miesięcznie z czego musi kupić drogie książki, uczesniczyć w kursach i konferencjach które niejednokrotnie mogą przewyższać miesięczne uposażenie rezydenta. Prosze nie wierzyć w bajki że lekarz zarabia po 20 tysiecy miesiecznie. Zdarzają się owszem takie jednostki ale tyczy się to lekarzy specjalistów, i okupione jest pracą w wymiarze 400 a nawet więcej godzin miesięcznie. lekarz rezydent zarabia za CALY ETAT około 2300-2600 zł miesięcznie, przyjmując na siebie pełną odpowiedzialność za zdrowie i zycie pacjentów których leczy. Oczywiście moze znaleźc sobie dodatkową pracę, duzyry itp. co przy obecnych brakach kadrowych nie stanowiłoby dużego problemu. ale co to za życie. Każdy: inżynier, sprzedawca, nauczyciel, płytkarz, kominiarz moze sobie znaleźć pracę dorywczą poza swoim etatem i zarabiać więce; i potem bedzie mozna powiedzieć, tak jak się to mówi w przypadku lekarzy, ze w Polsce kominiarz zarabia 5tysiecy miesięcznie, tylko nikt nie dopowie, ze pracując nie 160 a 350 godzin miesięcznie. Ludzie ocknijcie się, zmęczony, mało zarabiający lekarz, zawalony papierkami to nic dobrego dla Was. To samo tyczy się pielegniarek, położnych,  ratowników itd. NIe sposób jest naprodukować absolwentów, ale gorzej zapewnić im godziwe warunki kształcenia podyplomowego i pracy

G
Gość
W dniu 26.09.2016 o 20:22, Zdziwiony napisał:

I to są rodacy!!! Służba zdrowia ma problemy, lekarzy brakuje, personel medyczny też przeżywa niedostatek kadr. Chcą coś zrobić, poprawić trudną sytuację i jak zwykle są osoby, którym nic się nie podoba. Ludzie stuknijcie się w głowę i zastanówcie przed pisaniem takich bzdur.


Mi sie nie podoba. Z 60 ciu absolwentów jeśli dotrwają to 58 wyjedzie za granicę albo do innego województwa a tych dwoje co zostanie to będą nieudacznickie dzieci miejscowych lekarskich tuzów.
A już ta ruina czyli WCM jako klinicznyto prawdzowe fiksum dyrdum
Z
Zdziwiony

I to są rodacy!!! Służba zdrowia ma problemy, lekarzy brakuje, personel medyczny też przeżywa niedostatek kadr. Chcą coś zrobić, poprawić trudną sytuację i jak zwykle są osoby, którym nic się nie podoba. Ludzie stuknijcie się w głowę i zastanówcie przed pisaniem takich bzdur.

s
stanisław
W dniu 26.09.2016 o 18:49, jo napisał:

porażka ten cały Uniwersytet Opolski - jakby pokazywał jakiś poziom mógłby oczekiwać wsparcia, ale to jeden z najgorszych w kraju pod względem naukowym, dydaktycznym i organizacyjnym!!!

deb***u podejdź do ściany i walnij się swoim zakutym łbem może się coś oświeci

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3