Upadłość spółki cywilnej — czy jest możliwa?

Materiał informacyjny habza.com.pl
Ogłoszenie upadłości w stosunku do firm możliwe jest wtedy, kiedy istnieje tzw. zdolność upadłościowa. Spółka cywilna jej nie posiada, a zatem nie może formalnie upaść. Co w takiej sytuacji mają zrobić wspólnicy? Czy istnieje alternatywne rozwiązanie, które pomoże zakończyć ich problemy finansowe w spółce cywilnej?

Co w sytuacji, kiedy taka spółka popadnie w długi? Czy możliwa jest upadłość spółki cywilnej? Chociaż obowiązujące aktualnie przepisy nie przewidują takiej opcji, to jednak możliwe jest uporanie się z długami poprzez ogłoszenie upadłości przez wspólników spółki. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega takie rozwiązanie.

Spółka cywilna

Jedną z możliwych form prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka cywilna, której funkcjonowanie opiera się głównie na przepisach Kodeksu cywilnego. Nie posiada ona osobowości prawnej - wykonują ją wspólnicy zarejestrowani jako przedsiębiorcy. Warto przy tym zaznaczyć, że mogą być nimi zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne czy tzw. ułomne osoby prawne. Jeśli natomiast chodzi o kwestię majątku, to w przypadku spółki cywilnej mamy do czynienia ze współwłasnością łączną. W ten sposób nazywa się części majątków osobistych wspólników przeniesione w formie wkładów na rzecz spółki.

Upadłość wspólników spółki

Spółka cywilna to tak naprawdę umowa, którą zawierają wspólnicy. W przypadku tej formy prowadzenia działalności gospodarczej nie możemy mówić o zdolności upadłościowej. Posiadają ją jednak wspólnicy, dlatego kiedy na horyzoncie pojawią się poważne problemy finansowe, to właśnie oni mogą ogłosić upadłość. Wszystko dzięki posiadaniu statusu przedsiębiorcy, z którego wynika zdolność upadłościowa.

Kiedy pojawią się przesłanki do ogłoszenia upadłości przez wspólników związane z niewypłacalnością, każdy z osobna powinien złożyć stosowny wniosek. Upadłość jednego ze wspólników nie oznacza bowiem upadłości wszystkich. Kiedy jednak ogłoszona zostanie upadłość wobec wszystkich wspólników spółki cywilnej, możliwe jest połączenie poszczególnych postępowań upadłościowych do łącznego rozpoznania. Należy przy tym pamiętać, że pomimo takiego działania zaistnienie przesłanek ogłoszenia upadłości wspólników będzie podlegać indywidualnej ocenie.

Jakie są skutki upadłości wspólników?

Gdy upadłość zostanie ogłoszona wobec wszystkich wspólników spółki cywilnej, skutkuje to automatycznym rozwiązaniem umowy spółki. Oznacza to zaprzestanie jej funkcjonowania na rynku i w obrocie prawnym. Majątek upadłego wspólnika trafia pod zarząd syndyka, stając się masą upadłości. Wspólnicy odpowiadają przy tym całym majątkiem osobistym. Jeśli upadły wspólnik pozostaje w związku małżeńskim, składnikiem masy upadłościowej staje się również majątek wspólny małżonków - wspólność ustawowa między małżonkami ustaje w momencie ogłoszenia upadłości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie