Targi nto - nowe

Upragnione PL 9999999999

Maria Szylska [email protected]
Do 1 maja 2004 roku urzędy skarbowe muszą zarejestrować wszystkie firmy handlujące z Unią Europejską. Będzie gorąco.

Czasu jest niewiele, tymczasem nowa ustawa VAT czeka dopiero na podpis prezydenta. W druku pojawi się nie wcześniej niż na przełomie marca i kwietnia.
- Zobowiązuje ona wszystkich dostawców i nabywców, którzy mają kontakty handlowe z krajami Unii Europejskiej, by wypełnili zgłoszenie rejestracyjne VAT-R - wyjaśnia Iwona Piechowicz, naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu. - Ten, kto się zgłosi, zostanie podatnikiem VAT-UE i po pierwszym maja będzie się posługiwał numerem NIP - tym samym co dotychczas, ale poprzedzonym kodem PL.

Resort finansów szacuje, że o rejestrację starać się będzie w kraju około 100 tysięcy podatników. Nie wiadomo, ilu na Opolszczyźnie. Wszystkich "vatowców" jest w województwie około 30 tysięcy, ale eksport prowadzi 10-20 procent firm. Natomiast zupełnie nieznana jest liczba importerów, bo urzędy skarbowe nie odnotowują (chyba że w trakcie kontroli) takich danych.
Dla firm prowadzących działalność na rynkach zagranicznych rejestracja i uzyskanie numeru NIP PL jest sprawą niezwykle istotną. Bez tych dokumentów nie będzie można prowadzić działalności.
- Co drugi dzień wysyłamy swoje wyroby za granicę - mówi Teresa Siekiera, wiceprezes krapkowickiej "Chespy", firmy specjalizującej się w produkcji farb graficznych. - To byłaby katastrofa, gdybyśmy z powodu braku numeru musieli zaprzestać działalności. Importerzy mogą wcześniej zrobić zapasy materiałów, my nie możemy się spóźnić z dostawą.
Także Ryszard Wójcik, szef opolskiego "Sindbada", nie wyobraża sobie, by rejestracja jego firmy nie wypaliła na czas. - Oznaczałoby to paraliż naszej działalności - mówi.

Hanna Majszczyk, szefowa departamentu podatków pośrednich w Ministerstwie Finansów, zapewniła w ubiegłym tygodniu, że urzędnicy dołożą wszelkich starań, by każdy, kto zechce, był na czas zarejestrowany. Jej zdaniem resort już w sierpniu ubiegłego roku przesłał projekt ustawy do sejmu, ale tam utknął on na pięć miesięcy w komisji, stąd wzięło się opóźnienie.
- Zachowamy się elastycznie - deklaruje Mariusz Trzonkowski z I Urzędu Skarbowego w Opolu. - W razie potrzeby, oprócz pracowników komórki rejestracyjnej pomagać nam będą także inni urzędnicy.
W brzeskim US komórka rejestrowa liczy trzy osoby. Elżbieta Gorczyca, kierownik referatu podatków pośrednich, zapewnia, że w razie potrzeby zostanie wzmocniona, a czas pracy urzędu wydłużony. Urzędy skarbowe pocieszają się, że nie wszyscy od razu w kwietniu wystąpią o rejestrację. Producenci płodów rolnych, którzy eksportują wczesną jesienią, mogą się o nią ubiegać później. Firmy, które są podatnikiem VAT i nie prowadzą swej działalności poza naszym krajem, mają być automatycznie rejestrowane (bez składania wniosków) na potrzeby nowej ustawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska