Zamiast odwracania gleby, w uprawie bezorkowej jest jej mieszanie. Służą temu brona talerzowa, kultywator ścierniskowy czy spulchniacz obrotowy. Uprawę bez użycia pługa określa się uprawą uproszczoną lub zredukowaną, a to dlatego, że rolnik w takim systemie wykonuje mniej zabiegów uprawowych. Zamiast pługa, glebę mają spulchniać dżdżownice i inne organizmy żywe, które bytują w warstwie ornej gleby.
Uprawa bezorkowa czy z pługiem? Żaden system nie jest idealny
Jak wyjaśnia Przemysław Lendecki z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego na stronie ODR-u, trzecim systemem obok tradycyjnego (płużnego) oraz bezpłużnego, jest jeszcze uprawa zerowa (siew bezpośredni). "Obecnie narzędzia do pasowej uprawy roli są bezpośrednio zagregowane z dozownikami nawozów oraz siewnikami (kultywator + rozsiewacz + siewnik)".
Każdy z systemów niesienie ze sobą korzyści i pewne straty:
Tradycyjna, orkowa uprawa roli
Zalety | Wady. Naraża na: |
|
|
Uprawa bezorkowa
Zalety | Wady |
|
|
KPODR: Uważa się, że pasowa uprawa roli (strip – till) łączy w sobie pozytywne aspekty uprawy płużnej, bezorkowej oraz zerowej. Siew pasowy (strip – drill) to rodzaj siewu powiązany z uprawą pasową. Jednak strip – till niesie za sobą duże koszty związane z wysokimi cenami agregatu oraz dużym zapotrzebowaniem mocy ciągnika.
Do niewątpliwych zalet systemu bezorkowego zalicza się zmniejszenie nakładów czasu pracy, mniejsze zużycie paliwa. Autor artykułu na stronie KPODR wskazuje również m.in. na polepszenie struktury i porowatości gleby oraz lepsze zatrzymywanie wody i zwiększenie zawartości substancji organicznej w wierzchniej warstwie gleby. Główna wada, na którą wskazują naukowcy, to zmniejszenie plonu. Czy rzeczywiście tak jest? Jaki jest ostateczny bilans?
Uprawa bezorkowa - wyniki badań i doświadczenia rolnika na Forum Rolniczym
"Uprawa płużna czy bezpłużna? Za i przeciw w oparciu o doświadczenia z ostatnich lat" - to temat jednego z paneli eksperckich zaplanowanych na VIII edycję Forum Rolniczego "Gazety Pomorskiej" w Bydgoszczy. Wiedzą naukową będzie dzielił się prof. Dariusz Jaskulski, Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, o praktycznej stronie opowie Wiesław Gryn, rolnik.
Forum Rolnicze 2021 odbędzie się 1 października w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.
Ruszyły zapisy! Jeśli chcecie być z nami 1 października, wypełnijcie ankietę, którą znajdziecie klikając poniżej :
Jeśli natomiast nie dacie rady stawić się w Bydgoszczy, możecie liczyć na transmisję - wystarczą smartfon, tablet bądź komputer z dostępem do internetu. Transmisja dostępna będzie pod adresem pomorska.pl/transmisja. Poniżej możecie zapisać się na przypomnienie SMS o nadchodzącej transmisji.
To też może Cię zainteresować
Źródło i więcej informacji: KPODR
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Kenwood Prospero + KHC29.W0SI
Ten sprzęt jest nowy, został rozpakowany , nie uży…
kup teraz

Bosch MUM4875EU Biały
Robot kuchenny Bosch MUM 4875EU idealnie sprawdzi …
kup teraz

KitchenAid 5KFC3516EWH Biały
Mini malakser jest intuicyjny i bardzo prosty w ob…
kup teraz

MPM Termorobot Wi-Fi MRK-18
Wielofunkcyjny, gotujący robot kuchenny marki MPM …
Chińskie "superkrowy" zmienią oblicze rolnictwa?