Urlop macierzyński dla ojca

Redakcja
Uprawnienie pracownika-ojca do wystąpienia do swojego pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego jest uzależnione od wieku dziecka. (fot. sxc)
Uprawnienie pracownika-ojca do wystąpienia do swojego pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego jest uzależnione od wieku dziecka. (fot. sxc)
Jestem zatrudniony na umowę o pracę. W październiku 2009 r. urodził mi się syn. Czy przysługuje mi z tego tytułu urlop i czy ma to jakiś związek z urlopem macierzyńskim matki dziecka?

- na pytanie odpowiada Joachim kurcz, adwokat.

- Ustawa z 6 grudnia 2008 r. wprowadziła instytucję urlopu ojcowskiego. Czytelnik może skorzystać z takiego urlopu od 1 stycznia 2010 r.

Zobacz: Zasiłek macierzyński dla taty

Uprawnienie pracownika-ojca do wystąpienia do swojego pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego jest uzależnione od wieku dziecka. Prawo to przysługuje do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia, w dowolnym momencie tego okresu.

Czytelnik może więc domagać się udzielenia urlopu nie później niż do odpowiedniego dnia miesiąca października 2010 r., a pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze jednego tygodnia i jest niezależny od tego, czy matka dziecka korzysta aktualnie z urlopu macierzyńskiego. Zatem pracownik może skorzystać z urlopu ojcowskiego zarówno w okresie korzystania przez matkę dziecka z przysługującego urlopu macierzyńskiego, jak i po wykorzystaniu.

Inną kwestią poruszoną przez Czytelnika jest zagadnienie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze dwóch tygodni, który przysługuje albo matce albo ojcu (nie jest możliwe jednoczesne korzystanie z dodatkowego urlopu przez oboje rodziców) i może zostać wykorzystany przez ojca w dwóch przypadkach.

Zobacz: Świeżo upieczeni rodzice wraz z nowym rokiem nabyli dodatkowe przywileje

Po pierwsze, gdy matka dziecka wykorzysta 14 tygodni urlopu macierzyńskiego i zrezygnuje z pozostałych sześciu na rzecz ojca, który będzie mógł wykorzystać dodatkowy dwutygodniowy urlop bezpośrednio po tych sześciu tygodniach.

Po drugie, gdy matka dziecka wykorzysta cały przysługujący jej urlop macierzyński i nie skorzysta z dodatkowych dwóch tygodni urlopu, które w takiej sytuacji będzie mógł wykorzystać ojciec dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska