Urlop najlepiej zaplanować wcześniej

Redakcja
Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Czy pracodawca ma prawo żądać od pracowników wskazania planowanych terminów urlopów w danym roku kalendarzowym, dla celów sporządzenia planu urlopu?

Na pytanie odpowiada Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

- W zasadzie tak, chyba że z organizacją związkową uzgodni wcześniej, że odstępuje od sporządzenia takiego planu. Tam, gdzie nie ma związków zawodowych, decyduje o tym tylko i wyłącznie pracodawca.

Zobacz: Przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy działa Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej

Przypomnieć należy, że mimo wprowadzenia urlopu do planu, pracownik i pracodawca winni uzgodnić termin urlopu wypoczynkowego.

Osobiście jestem zwolennikiem takich planów jako swoistych organizerów "rozśrodkowania” pracowników, bo są one pomocne zwłaszcza w letnim okresie, gdy większość pracowników wybiera się na urlop, i pozwalają uniknąć paraliżu rganizacyjnego firmy.

Zobacz: Godziny nadliczbowe wydłużają urlop

Karol z Opola: - Zarabiam minimalne wynagrodzenie, ile otrzymam ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

- Jeżeli ma Pan zaszeregowanie na poziomie 1317 zł, bo tyle wynosi dziś minimalne wynagrodzenie brutto, to tę kwotę należy podzielić przez współczynnik 21,08 i otrzyma Pan wartość jednego dnia urlopowego, którą to wielkość należy podzielić przez 8 (ustala się w ten sposób wartość 1 godziny urlopu), a następnie tę wielkość należy pomnożyć przez liczbę godzin urlopu należnego, a niewykorzystanego w okresie zatrudnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska