Urlop rodzicielski. Dwa miesiące urlopu dla ojców. PE przegłosował zmiany! Nowe przepisy o urlopach rodzicielskich już pewne [8.04.2019 r.]

js
Urlopy rodzicielskie. Dwa miesiące urlopu dla ojców.
Urlopy rodzicielskie. Dwa miesiące urlopu dla ojców. Maxpixel
Urlopy rodzicielskie będą musiały ulec zmianie. Parlament europejski przegłosował nowe przepisy dotyczące zasad udzielania urlopów rodzicielskich. Według nowych przepisów z urlopu rodzicielskiego będzie musiał korzystać też drugi rodzic – przynajmniej przez dwa miesiące. Według PE zmiany ułatwią kobietom powrót na rynek pracy.

Urlopy rodzicielskie do zmiany! UE wyśle ojców na urlop

Nowe przepisy, przegłosowane przez PE, przewidują, że przez co najmniej dwa miesiące drugi rodzic będzie korzystał z urlopu. Pierwsze porozumienie w tej sprawie – wypracowane w czerwcu 2018 r. - nie zostało poparte przez Polskę. W polskim prawie istnieje klauzula, która nakazuje dzielenie się urlopem rodzicielskim między matką a ojcem.

Teraz jednak udało się dojść do porozumienia. Jak będzie wyglądał urlop rodzicielski?

  • pierwotna wersja zakładała m.in. obowiązek wykorzystania przynajmniej 4 miesięcy urlopu rodzicielskiego (niewykorzystany urlop miał przepadać).
  • przegłosowana wersja jest nieco zmodyfikowana. Nie będzie można przenieść na drugiego rodzica dwóch miesięcy urlopu.

Aktualnie w Polsce urlop macierzyński i urlop rodzicielski mogą łącznie wynieść rok. Urlop ten może być w całości wykorzystany przez matkę.

Co istotne, z urlopu rodzicielskiego będzie można skorzystać do 8. r. ż. dziecka. Poszczególne kraje członkowskie będą mogły decydować o poziomie ich płatności.

Urlop dla ojców zaraz po narodzinach dziecka i urlop na opiekę nad krewnym

10 dni roboczych płatnego urlopu tuż po narodzinach dziecka – ojcowie dzięki dyrektywie uzyskają takie prawo. Zasiłek ma wynosić nie mniej niż chorobowe.

Ponadto nowe prawo przewiduje 5 dni urlopu w roku na wypadek opieki nad krewnym lub osobą, która potrzebuje wsparcia ze względu na upośledzenie związane z wiekiem lub poważny stan zdrowia.

Nowe przepisy zakładają także, że rodzice muszą mieć zapewnioną możliwość dostosowania czasu pracy (elastyczne godziny) oraz – jeśli warunki na to pozwolą – pracy na odległość.

Urlop rodzicielski po nowemu. Kiedy nowe prawo wejdzie w życie?

Nowe prawo wejdzie w życie po dwudziestu dniach od publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.

Poszczególne kraje członkowskie będą miały trzy lata na dostosowanie się do przepisów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska