Uroczystości 80. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie. Pamiętając o nich dajemy dowód naszej ludzkości, wrażliwości i empatii

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Wystawa będzie dostępna do końca maja. Ma na celu zadawać niewygodne pytania odnośnie Holokaustu.
Wystawa będzie dostępna do końca maja. Ma na celu zadawać niewygodne pytania odnośnie Holokaustu. Krzysztof Marcinkiewicz
Opolanie uczcili uczestników powstania w warszawskim getcie z 1943 r. Było złożenie kwiatów pod pomnikiem i odsłonięcie wystawy historycznej.

19 kwietnia 1943 r. w warszawskim getcie chwycono za broń. Był to największy zryw Żydów podczas II wojny światowej. Nie mając żadnego wyboru, podjęli nierówną walkę z Niemcami. W środę (19 kwietnia), w 80. rocznicę tamtych dramatycznych wydarzeń mieszkańcy Opola upamiętnili ich uczestników.

Punktem kulminacyjnym było otwarcie na placu Jana Pawła II wystawy „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu zagłady”. Została ona przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych wspólnie z United States Holocaust Memorial Museum oraz Miastem Opole i Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu. Wystawa będzie dostępna do końca maja.

Ekspozycja ma na celu zadawać niewygodne pytania odnośnie Holokaustu. Jak podkreśla dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, wymiar edukacyjny wystawy jest nie do przecenienia.

- Ekspozycja dotyczy przede wszystkim tematyki żydowskiej, ich zagłady, ale przez nią możemy zobaczyć zupełnie inne problemy. Możemy dostrzec, pewne mechanizmy funkcjonowania przemocy, tego, jak ona powstawała. To jest właśnie najcenniejsze w tej ekspozycji. Wystawie towarzyszyć będą zajęcia edukacyjne odbywające się w kolejnych dniach – mówi.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, zwraca uwagę, że wystawa dotyka trudnych tematów, ale na mądry sposób pokazuje rzeczywistość tamtych czasów i postaw ludzkich.

- Jakiś bandyta, zbrodniarz, dzikus uznał, że wielomilionową społeczność można wymazać z historii, a wszystkich członków tej społeczności zamordować. Dzisiaj obchodzimy 80. rocznicę przeciwstawienia się temu barbarzyństwu. Oddając hołd tym bohaterom, jednocześnie sami dajemy dowód naszej ludzkości, wrażliwości i empatii – zapewnia.

Jak dodaje, najwięcej wyróżnień Sprawiedliwego wśród Narodów Świata otrzymali Polacy. Dlatego warto przy tej okazji pamiętać też o Polakach ratujących Żydów.

- Na tej wystawie jest pokazany kontekst. Rzeczywiście, inaczej ratowało się Żydów w Polsce, a inaczej na zachodzie Europy. Mam na myśli kary, jakie za to groziły – podkreśla prezydent.

Otwarcie wystawy na placu Jana Pawła II nie było jedynym wydarzeniem w ramach obchodów. Godzinę wcześniej odbyło się spotkanie przy głazie upamiętniającym miejsce, w którym do 9 listopada 1938 r. znajdowała się tzw. nowa synagoga. Dziś jest to symboliczne miejsce dla upamiętnienia Holokaustu w Opolu. Złożono tam kwiaty, a także odczytano fragment książki „Trzy życia Ireny Gelblum”.

Gmach znajdujący się na dzisiejszej ul. Barlickiego został spalony w ramach „nocy kryształowej”. Ówczesny rabin opolskiej gminy żydowskiej Hans Hirschberg został zmuszony do własnoręcznego jej podpalenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska