Uroczystości z okazji 38. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w Opolu [PROGRAM]

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Region Śląsk Opolski NSZZ „Solidarność” serdecznie zaprasza członków i sympatyków związku oraz mieszkańców regionu na uroczystości z okazji 38. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, które odbędą się w piątek w Opolu.
Region Śląsk Opolski NSZZ „Solidarność” serdecznie zaprasza członków i sympatyków związku oraz mieszkańców regionu na uroczystości z okazji 38. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, które odbędą się w piątek w Opolu. Zuzanna Rucinska
Region Śląsk Opolski NSZZ „Solidarność” serdecznie zaprasza członków i sympatyków związku oraz mieszkańców regionu na uroczystości z okazji 38. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, które odbędą się w piątek w Opolu.

- Podpisanie porozumień sierpniowych było niezwykle ważnym wydarzeniem w historii Polski - mówi Cecylia Gonet, przewodnicząca Zarządu Regionu NSZZ „S” Śląska Opolskiego. - Mamy nadzieję, że dzięki tym uroczystościom zwłaszcza młode pokolenie łatwiej uświadomi sobie ważność tamtych doświadczeń.

W programie uroczystości: składanie kwiatów na Skwerze Solidarności i pod pomnikiem Trzech Krzyży przy kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz pod pomnikiem św. Katarzyny przy dawnym Taborze Szynowym w Opolu - godz. 10.00.
Po południu zbiórka pocztów sztandarowych na placu przy katedrze opolskiej o godzinie 18.15, uroczysta msza św. w intencji członków NSZZ „Solidarność” o 18.30. Po mszy złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz przy grobie ks. prałata Stefana Baldego.

Przypomnijmy, 31 sierpnia 1980 r. w sali BHP Stoczni Gdańskiej zostało podpisane porozumienie pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski oraz delegacją rządową. Kwestią sporną było zwolnienie więźniów politycznych, czego domagał się Lech Wałęsa. Wicepremier Mieczysław Jagielski ostatecznie wyraził zgodę na pisemne gwarancje zwolnienia więźniów. O 16.00 Lech Wałęsa i Mieczysław Jagielski podpisali dokument końcowy porozumień.

W ich pierwszym punkcie stwierdzano, że działalność związków zawodowych w PRL nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ „Solidarność”.

OPOLSKIE INFO - 24.08.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska