Urząd marszałkowski podzielił kolejne pieniądze unijne: dla firm, na termomodernizacje szkół i urzędów, tworzenie miejsc w żłobkachbk

Edyta Hanszke
Firmy będą mogły przeznaczyć dotacje na zdobywanie nowych rynków. Projekty samorządowe dotyczą zwiększenia efektywności energetycznej, czyli termomodernizacji budynków publicznych.

Rozstrzygnięto kolejny, drugi nabór projektów przedsiębiorców z regionu na działania, które pomogą im wzmocnić swoją pozycję na rynku w kraju czy za granicą.

Dofinansowanie otrzyma 35 firm z regionu – całkowita wartość tych projektów przekracza ponad 10 mln 490 tys. złotych.

Mikro-, małe i średnie firmy będą mogły dostać dofinansowanie do 200 tysięcy złotych na każdy projekt. To pieniądze m.in. na opracowanie nowych albo aktualizację już istniejących modeli biznesowych, w tym strategii działań międzynarodowych czy na otwieranie nowych kanałów biznesowych.

Dotacje te mają pomóc nawiązywać lub rozwijać firmom współpracę gospodarczą w kraju i za granicą. Zarząd województwa wybrał do dofinansowania 35 projektów – to oznacza, że tyle firm dzięki funduszom unijnym wprowadzi w swojej działalności zmiany, które pozwolą im rozwinąć współpracę lub wzmocnią promocję.

Do dofinansowania wybrano także kolejne projekty w subregionach. W subregionie brzeskim zarząd województwa zwiększył kwotę przeznaczoną na prace termomodernizacyjne, dzięki czemu dofinansowanie mogły uzyskać trzy projekty. Ponad 2 miliony złotych przeznaczone zostanie na trzy termomodernizacje:

  • sali gimnastycznej II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu,
  • Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzegu
  • Gminnej Biblioteki Publicznej w Żłobiźnie.

Całkowita wartość tych trzech projektów przekracza 4 miliony złotych.

Natomiast w subregionie północnym wybrano do realizacji osiem projektów na łączną kwotę ponad 5 milionów 854 tysiące złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniesie niemal 3 miliony 900 tysięcy złotych.

Termomodernizacje przejdą m.in.

  • przedszkole w Bukowie Śląskiej,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Radłowie
  • warsztaty przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Praszce,
  • Wiejskie Centrum Kultury i Rekreacji w Biestrzykowicach,
  • budynki biurowe PKS w Kluczborku
  • urzędy gmin w Lasowicach Wielkich, Wilkowie i Gorzowie Śląskim.

W ocenie są wnioski złożone na inwestycje w miejsca opieki nad najmłodszymi; w sumie 9 projektów dotyczących rozbudowy i doposażenia istniejących żłobków. Całkowita wartość tych projektów wynosi ponad 11 milionów złotych, a wnioskowane dofinansowanie 4,495 miliona złotych nie przekracza dostępnej na ten cel kwoty. - Jeśli zatem projekty zostaną dobrze ocenione, wszystkie mogą mieć szansę na dofinansowanie - informuje urząd marszałkowski.

Natomiast w naborze na wsparcie edukacji przedszkolnej złożono aż 22 wnioski – tutaj nie wszystkie mogą liczyć na dofinansowanie, bo ich wartość przekracza przeznaczoną na ten cel kwotę, czyli 7 milionów 200 tysięcy złotych. Teraz złożone wnioski będą poddane ocenie.

OPOLSKIE INFO [7.12.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska