Urząd marszałkowski wsparł unijnymi pieniędzmi opolskie Centrum Projektowe Fraunhofera. Na politechnice i w PNT powstaną laboratoria

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Urząd marszałkowski wsparł unijnymi pieniędzmi opolskie Centrum Projektowe Fraunhofera
Urząd marszałkowski wsparł unijnymi pieniędzmi opolskie Centrum Projektowe Fraunhofera Edyta Hanszke
Pieniądze zostaną przeznaczone na utworzenie laboratoriów badawczych w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu i na Politechnice Opolskiej.

Laboratoria badawcze za 8,5 mln zł staną się częścią utworzonego we wrześniu br. Centrum Projektowego Fraunhofera. - Planujemy przeznaczyć te pieniądze na superkomputery, serwery obliczeniowe i oprogramowanie, ale także na laboratoria związane z oceną materiałów i struktur oraz ocen środowiskowych - wyjaśniała dr hab. inż. Anna Król, dyrektor Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich, prof. Politechniki Opolskiej.

- Centrum ma połączyć naukę i biznes w różnego rodzaju projektach dofinansowanych przez zewnętrzne instytucje, jak choćby Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ale także będzie pozyskiwało zlecenia z biznesu w wytyczonym obszarze działania: zaawansowanych technologii lekkich, produkcji materiałów lekkich, łączenia tych materiałów czy ich recykling, ocena ich wpływu na środowisko - dodała prof. Król.

Centrum już realizuje pierwszy projekt dotyczący odchudzania deski rozdzielczej razem z firma Tower Automotive z Opola. - Kolejny projekt jest w ocenie merytorycznej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Bardzo zachęcamy przedsiębiorców, żeby do nas się zgłaszali - zachęcała dyrektor centrum.

Prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, ocenił, że powstanie centrum Fraunhofera to największy sukces w historii uczelni. - Od powstania cieszy się ono dużym zainteresowaniem. W kolejce jest co najmniej 90 firm z kapitałem zagranicznym, które chciałby podjąć współpracę. Nic dziwnego, bo właśnie taki jest magnes tej etykiety. Fraunhofer przyciąga biznes do współpracy z nauką. To system, który będzie chronił rynek w myśl zasady nie tylko "made in Poland", ale "design and made in Poland" - podkreślił rektor.

- W Regionalnym Programie Operacyjnym mieliśmy przeznaczone 65 mln euro na innowacje i badania realizowane przez przedsiębiorców i ich firmy, a 12 mln euro na badania i projekty badawcze realizowane przez uczelnie wyższe - przypomniał marszałek Andrzej Buła. - Ale życie jest dynamiczne. 5 lat temu, kiedy planowaliśmy projekty do sfinansowania z programu, nikt nie myślał, że będziemy mieli kierunek lekarski czy Fraunhofer wybierze Opole na swoją siedzibę. Dlatego dwa tygodnie temu pojechaliśmy do Brukseli negocjować zmiany w programie, polegające m.in. na zwiększeniu o 3 mln euro puli na finansowanie projektów naukowo-badawczych uczelni wyższych.

Laboratoria miałyby być gotowe jesienią przyszłego roku. Powstaną w należącym do miasta Parku Naukowo-Technologicznym i w pierwszym kampusie Politechniki Opolskiej przy ul. Mikołajczyka. Wkład własny zostanie pokryty przez PNT i uczelnię.

- PNT rozwija się dynamicznie od kilku lat i dziś ma już 80 mln zł majątku - wyliczał Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Myślę, że za parę lat to będzie najlepsza instytucja otoczenia biznesowego w województwie. Już dziś bardzo mocno wspiera ona działalność badawczą.

Miasto ma plan komercjalizacji PNT. - Najważniejsze,żeby park pełnił rolę instytucji badawczo-naukowej. Dzięki kolejnemu pozyskanemu właśnie dofinansowaniu doposażamy park i liczymy, że za kilka lat będzie jeszcze bardziej atrakcyjnym partnerem. W parku powstaje właśnie trzeci moduł, w którym znajdą się firmy z obszaru wysokich technologii IT. Trwa też budowa hal produkcyjnych, gdzie będzie można prowadzić prace wdrożeniowe projektów badawczych realizowanych w tym miejscu - wyjaśniał prezydent. - Jeśli PNT będzie w stanie komercjalizować realizowane w nim projekty, to będziemy myśleć o kolejnych etapach jego rozwoju.

Prezydent Wiśniewski zauważył, że dodatkowym plusem jest możliwość rozwoju opolskiego środowiska naukowe, akademików, którzy działając w parku mogą podnosić status naukowca.

OPOLSKIE INFO - 28.09.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska