Urząd marszałkowski zachęca gminy i powiaty do tworzenia młodzieżowych rad gmin i ciał doradczych w starostwach

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Forum Młodzieży Województwa Opolskiego powołane 28 lutego 2018 r. Zasiadło w nim 36 osób. W nowym ma ich być 24, powołanych na 3-letnią kadencję.
Forum Młodzieży Województwa Opolskiego powołane 28 lutego 2018 r. Zasiadło w nim 36 osób. W nowym ma ich być 24, powołanych na 3-letnią kadencję. archiwum UMWO
O opolskiej strategii dla młodzieży i naborze do trzeciej kadencji Forum Samorządu Województwa Opolskiego będzie mowa na dzisiejszym spotkaniu młodych z województwa w Studenckim Centrum Kultury UO.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła zapowiedział na czwartkowej konferencji prasowej, że wychodząc na przeciw oczekiwaniom młodych utworzy w urzędzie sekretariat d.s. młodzieży, w skład którego wejdą dyrektorzy i zastępcy departamentów i instytucji odpowiedzialnych także za działania na rzecz młodzieży, m.in departamenty kultury, sportu, ale też Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji. Analogiczny sekretariat zostanie powołany z myślą o seniorach.

- Za wsparcie młodych i seniorów odpowiadają różne nasze jednostki, stąd pomysł sekretariatów, które funkcjonują już na przykład w województwie zachodniopomorskim - podał Andrzej Buła.

I zapowiedział, że chce zaangażować młodych m.in. w Europejski Budżet Obywatelski czy nowe działania w technologiach informatyczno-komunikacyjnych. Będzie też namawiał opolskie gminy do tworzenia młodzieżowych rad (obecnie działają one lub mają powstać w 16 na 72 gminy), a starostwa do tworzenia młodzieżowych organów doradczych, skorelowanych z samorządem województwa.

- To nie muszą być formalnie rady, ale będę zachęcał samorządowców do nawiązywania współpracy z młodymi, bo to od nas dorosłych musi wyjść taka inicjatywa, żebyśmy zdiagnozowali potrzeby młodych i spróbowali na nie odpowiedzieć - mówił Andrzej Buła i dodał, że miałoby się to stać w ciągu 2-3 lat.

Magdalena Pobóg-Lenartowicz, prezes Stowarzyszenia Europa Iuvensis przypomniała, że kilkanaście miesięcy temu rozpoczęły się prace opolską strategią dla młodzieży w ramach projektu „Wind of Youth – for local cooperation” realizowanego przez samorząd województwa i stowarzyszenia.

Celem tego projektu jest wzmocnienie dialogu młodzieżą z decydentami w regionie i zwiększenie zaangażowania młodych ludzi w procesy decyzyjne.

- Raport ma 50 stron i zawiera wiele konkretów, które przedstawimy podczas piątkowego spotkania - mówiła w czwartek na konferencji Pobóg-Lenartowicz. - Powstał on w efekcie prac weekendowych zespołów roboczych, kongresy młodzieży, który odbył si wiosną i jesiennych konsultacji.

Strategia obejmuje takie obszary, jak: transport, zdrowie, edukacja i rynek pracy, aktywność obywatelska.

Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Samorządu Województwa Opolskiego zapowiedział, że podczas piątkowego spotkania przedstawione zostaną również informacje o rozpoczynającej się procedurze naboru młodzieży z województwa opolskiego do trzeciej kadencji forum.

Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego z UMWO dodała, że nabór do forum zostanie przeprowadzony w lutym i dobrze byłoby, żeby zasiadali w nim przedstawiciele każdego powiatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska