Spis treści
Na początku lutego opublikowany został projekt ustawy, dostosowujący przepisy do unijnej dyrektywy ws. współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania. Celem tej dyrektywy jest wprowadzenie prostej możliwości pozyskiwania informacji o dochodach użytkowników platform cyfrowych. To natomiast ma pomóc fiskusowi w wyłapaniu osób prowadzących sprzedaż na masową skalę.
Nowy obowiązek platform sprzedażowych
Aplikant radcowski Weronika Barbara Bartkowiak z Kancelarii Prawnej ANSWER wyjaśnia, że raportowanie urzędowi skarbowemu obejmie wszystkie podmioty, które „umożliwiają kontakt między sprzedającymi i kupującymi lub między świadczeniodawcami i świadczeniobiorcami, celem zawarcia przez nich transakcji. Mowa tutaj o takich popularnych portalach jak Allegro, Amazon, a także w pewnym zakresie Vinted czy OLX”.
Nowy, unijny obowiązek obejmie każdego, kto dokona minimum 30 transakcji rocznie na kwotę w wysokości co najmniej 2000 euro. Co istotne, dotyczy to zarówno transakcji dokonywanych przez firmy, jak i osoby fizyczne.
- Obowiązek raportowania przez platformy działające na terenie kraju członkowskiego jest niezależny od tego, czy platforma zarejestrowana jest w kraju unijnym, czy też poza nim. Dotyczy wszystkich transakcji, dokonywanych zarówno przez osoby fizyczne, jak i przez inne podmioty, niezależnie od prowadzenia przez nie działalności gospodarczej. Wyjątkiem dla raportowania przez platformy są przypadki, w których dana osoba lub podmiot dokonały w miesiącu poniżej 30 transakcji o łącznej wartości poniżej 2000 euro - przekazała Strefie Biznesu Weronika Barbara Bartkowiak z kancelarii ANSWER.
Zmiany w prawie handlowym - kogo dotyczą?
Zakres świadczeń lub usług, których będą dotyczyły raporty, jest dość szeroki. Można wyróżnić m.in.:
- sprzedaż towarów,
- najem nieruchomości lub ich części (mieszkania, garaże, lokale usługowe),
- usługi świadczone osobiście (fryzjer, usługi budowlane, kosmetyczka),
- najem oraz sprzedaż środków transportu.
W myśl ustawy platformami cyfrowymi nie są:
- tablice ogłoszeń, na których kontakt następuje poza platformą (np. OLX i Vinted, o ile do transakcji dochodzi poza portalem),
- strony internetowe przekierowujące na inne portale w celu dokonania transakcji (np. Ceneo),
- platformy dostarczające oprogramowanie do obsługi płatności (np. Przelewy24 czy PayU).
- Celem ustawy jest przeciwdziałanie tzw. szarej strefie, w której podmioty prowadzą sprzedaż nieewidencjonowaną o wyższej wartości przychodów, niż jest to dozwolone przepisami prawa dla działalności nierejestrowanej - podsumowuje Bartkowiak.
Nowe zmiany w prawie handlowym, czyli obowiązek raportowania o transakcjach, wejdzie w życie prawdopodobnie od 1 stycznia 2024 roku.
Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?