Ustawa antykryzysowa daje przywileje

fot. Archiwum
fot. Archiwum
- Pracuję w dużym zakładzie przemysłowym. Już dwukrotnie zawieraliśmy z pracownikiem umowę, czy możemy zrobić to po raz trzeci? - pyta kadrowa. Na pytania odpowiada Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

- Tak, pod warunkiem, że pani pracodawca jest przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, bo tylko taki przedsiębiorca ma prawo korzystać z uprawnień, jakie daje tzw. ustawa antykryzysowa.

Zgodnie z jej przepisami, dla takich przedsiębiorców zawieszono czasowo (do 31.12.2011 r.) obowiązek stosowania art. 25 (1) kodeksu pracy, który ustala, że trzecia z kolei (nie przedzielona co najmniej miesięczną przerwą) umowa o pracę zawarta na czas określony przekształca się w umowę na czas nieokreślony. W przypadku stosowania tej ustawy liczba umów nie jest limitowana, a jedynym zastrzeżeniem jest, że takie umowy mogą obowiązywać jedynie przez 24 miesiące. Pozostali pracodawcy w omawianym zakresie nadal związani są postanowieniami kodeksu pracy.

- Ile dni wolnych należy mi się na poszukiwanie nowej pracy? Otrzymałem wypowiedzenie z zachowaniem okresu 2-tygodniowego. - pyta pan Wiktor.
- Zgodnie z art. 37 kodeksu pracy w tej sytuacji przysługuje Panu zwolnienie od pracy na dwa dni robocze, za które zachowuje Pan prawo do pełnego wynagrodzenia. Z prawa tego może skorzystać tylko ten pracownik, któremu pracodawca wypowiedział stosunek pracy. Zauważyć przy tym należy, że jeśli z jakichś względów pracownik takich dni nie wykorzysta, nie przysługuje za nie ekwiwalent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska