Ustawa medialna w Sejmie. PiS: Zmiany są konieczne. Opozycja: To zmierza w kierunku Russia Today

Marcin Dobski AIP, TVN24/x-news

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Ustawa medialna autorstwa PiS, choć jeszcze w całości niegotowa, została włączona do rozpatrzenia podczas wtorkowych obrad. Opozycja grzmi, że to ustawa kadrowa, bo dotyczy jedynie zmian kadrowych w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu.

Projekt, złożony w Sejmie w poniedziałek późnym wieczorem, dotyczy nie powołania Mediów Narodowych, jak głosił PiS, ale jedynie zmian we władzach mediów publicznych. Druga jego część, mająca wprowadzić Media Narodowe zamiast publicznych oraz zreformować Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, ma zostać złożona w późniejszym terminie.

Obecny projekt przewiduje, że wraz z jego wejściem w życie wygasną mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych tych spółek. Ich zarządy będą działać w dotychczasowym składzie do czasu powołania nowych władz na podstawie zmienionych przepisów. A nowe władze będzie można powołać niemal natychmiast.

Skąd taki pośpiech? - W mojej opinii przez ostatnie tygodnie mieliśmy do czynienia ze skrajnie nierzetelną pracą mediów publicznych – argumentował tempo prac szef klubu PiS Ryszard Terlecki podczas spotkania z dziennikarzami. - Choćby to wymaga teraz pewnego pośpiechu, bo jeżeli media wyobrażają sobie, że będą przez najbliższe tygodnie zajmować Polaków krytykowaniem naszych zmian czy naszych projektów zmian, to trzeba to przerwać. Media publiczne nie są od tego, żeby być stroną w sporze politycznym, są od tego, aby rzetelnie informować obywateli, a w mojej opinii tego nie robią - dodał.

Opozycja krytykuje i sam projekt i tempo, w jakim PiS chce go przeforsować. Zdaniem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jedynym celem szybkiego procedowania ustawy jest obsadzenie stanowisk ludźmi Prawa i Sprawiedliwości.

Jeżeli zmiany faktycznie zostaną przeprowadzone tak szybko, dotychczasowym członkom zarządu będzie przysługiwała odprawa o wartości trzech październikowych pensji. Według propozycji, członków zarządów i rad nadzorczych będzie powoływał minister skarbu państwa.

- To nie jest ustawa medialna. Z hucznie zapowiadanej ustawy medialnej, dużego projektu, który faktycznie miał zmienić media w narodowe, wyszło wielkie nic – powiedział nam Grzegorz Furgo, poseł .Nowoczesnej, który ubolewa, że z posłami większości sejmowej nie można na temat ustawy rozpocząć żadnego dialogu.

Nowoczesna narzekała również, że projekt został złożony do laski marszałkowskiej w nocy, trafił od razu do legislatorów, przez co posłowie nie mieli nawet czasu na zapoznanie się z jego szczegółami. - Nie ma merytorycznej przesłanki żeby to w takim tempie procedować – uważa poseł Furgo z Komisji Kultury i Środków Przekazu, który mówi, że jedynym celem jest wstawienie, od 1 stycznia 2016 roku, swoich ludzi.

Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) podkreśliła, że jawność konkursów i wybór władz mediów przynajmniej gwarantował dostęp do informacji. Zmiana, którą chce przeforsować PiS, gdy media będą w ręku ministra skarbu, jest naciskiem niewidzianym od 1992 roku. - Nierobienie konkursów, tylko stawianie na swoich jest bardzo groźne. Idzie to w kierunku „Russia Today” (telewizja informacyjna stworzona przez rosyjski rząd – red.) – dodał poseł .Nowoczesnej Furgo.

- Zmiany w mediach są konieczne, to fatalnie funkcjonuje – powiedział nam członek prezydium klubu Kukiz'15 i były dziennikarz Polskiego Radia Piotr Apel.

Posłowie w kuluarach przebąkiwali, że na tę chwilę nie ma decyzji, ale możliwe, że w środę odbędzie się nieplanowana druga część posiedzenia.

To dopiero pierwszy etap zmian zapowiadanych przez PiS. „W pierwszym kroku zmieniamy zasady wyboru władz telewizji publicznej i Polskiego Radia. W drugim przyjęta zostanie ustawa o Mediach Narodowych, zmieniająca ustrój mediów publicznych i zasady ich finansowania" – napisał na Facebooku Krzysztof Czabański, pełnomocnik rządu ds. reformy mediów publicznych. Filarami mediów narodowych mają być instytucje, które nie są spółkami akcyjnymi, a którym zostaną zapewnione stabilne źródła finansowania. To jednak znacznie bardziej skomplikowane, a prace nad drugim elementem reformy mogą potrwać jeszcze kilka miesięcy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 38

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 02.01.2016 o 15:29, Keson napisał:

Każdy ma prawo do własnego zdania. A co do mnie to nie manipuluję i nie piszę półprawd, bo również opieram się na informacjach, które podane były w radio i prasie.

Ty jak z kimś na tym forum się nie zgadzasz, to po prostu usuwasz jego wpis.

I taka jest demokracja według ciebie! 

Wystarczy prześledzić tematy z ostatnich kilku dni, aby stwierdzić, że prawie wszystkie wpisy, z którymi się nie zgadzasz, zostały przez ciebie usunięte! 

V
Vollonna

Russia Today zyczylbym Polsce-robione na wzor amerykanski tylko ze duuuuzo lepiej, wiarygodniej ,
sympatyczniej i ciekawiej.
Szkoda ze moj angielski jest tak slaby i ciezko mi to sledzic.
Gdyby robili propagande, nikt by tego nie ogladal-taka jest prawda.
Oni sa na real skazani, pokazuja go tylko z ich punktu widzenia.
No i wytykaja te wszystkie przekrety i triki, ktorymi pod amerykanskie
dyktando dyskredytuje sie kazde rosyjskie posuniecie.
I pokazuja, jak wznieca sie strach przed "ruskim"-bo robi np.agresje computerami he..he..he..he..
Jak "Lapaj zlodzieja...."
Od czasu Trumpa wiadac jak na dloni, jak prymitywnie amerykanskie media keztaltuja ich sluchaczy
jak latwo rzuca sie tam inwektywami, szybko oskarza bez najmniejszych dowodow.

g
gość
W dniu 02.01.2016 o 15:29, Keson napisał:

Każdy ma prawo do własnego zdania. A co do mnie to nie manipuluję i nie piszę półprawd, bo również opieram się na informacjach, które podane były w radio i prasie.


Którym radio? Jakiej prasie?
g
gość

Russia Today to jedno ze zrodel ktore trzeba posluchac i ogladac zanim sie o jakiej sprawie chce miec dzis  wlasne zdanie.

 

A juz napewno przyjemniejsze ogladanie jak rozhisteryzowana

Iwone Sledzinska-Katarasinska z jej brudnym zyciorysem.

 

Kto w ostatnich latach byl skazany tylko na wiadomosci w glownych polskich stacjach telewizyjnych musi byc dzis uwazany za uposledzonego politycznie.

 

K
Keson
W dniu 02.01.2016 o 12:44, Gość napisał:

A ty dalej manipulujesz i piszesz półprawdy! Na facebookowej stronie Press Club Polska opublikowano list otwarty red. Małgorzaty Raduchy (Radiowa Jedynka) do red. Bogusława Chraboty (dziennik „Rzeczpospolita”), który przytaczamy w całości.

Każdy ma prawo do własnego zdania. A co do mnie to nie manipuluję i nie piszę półprawd, bo również opieram się na informacjach, które podane były w radio i prasie.

G
Gość
W dniu 02.01.2016 o 08:53, Keson napisał:

W Polskim Radiu już kilka wartościowych osób podało się do dymisji, część bardzo popularnych i lubianych przez słuchaczy dziennikarzy również zastanawia się czy nie odejść. Czekają tylko na rozwój wydarzeń.Ciekaw tylko jestem kiedy ta pisowska bańka pęknie. Oby jak najszybciej.

A ty dalej manipulujesz i piszesz półprawdy!

 

Na facebookowej stronie Press Club Polska opublikowano list otwarty red. Małgorzaty Raduchy (Radiowa Jedynka) do red. Bogusława Chraboty (dziennik „Rzeczpospolita”), który przytaczamy w całości.

 

Drogi Redaktorze,

Nikt mnie o zdanie nie pytał przy podejmowaniu decyzji o emisji o każdej pełnej godzinie hymnu na przemian z Odą do radości. Co więcej, nikt nie pytał nikogo z mojej redakcji. Swoją decyzję ogłosił na porannym kolegium szefów wszystkich redakcji: aktualności, publicystyki, kultury, sportu, międzynarodowej, naukowej oraz sekretarza programu dyrektor Dąbrowa. Nikt nie zaprotestował.

Dziennikarze Jedynki dowiedzieli się o tym fakcie po południu w Sylwestra, a niektórzy dopiero z anteny w pierwszym dniu jakże Nowego dla nas Roku. Wszelkie jeremiady nad tą decyzją, która już jest od 5tej rano faktem antenowym, są spóźnione. Wszelkie protesty mogą być potraktowane jako koniunkturalizm.

Dyrektor Dąbrowa rozegrał to po mistrzowsku, jeśli mistrzem można nazwać Wolanda albo Machiavellego - wpisał nas w bieżący kontekst polityczny, a wziąwszy pod uwagę czas - Sylwester i Nowy Rok - wytrącił możliwość reakcji.

Nie ma też elektronicznego śladu tej decyzji - została ona w formie PAPIEROWEJ zostawiona na bloku emisyjnym do realizacji. Mimo braku podpisu pod ustawą Prezydenta - telefoniczną dyspozycję, że „ruszamy” z akcją wydał dzwoniąc na blok emisyjny szef aktualności Artur Makara. I już. Po prostu. Powtórzę tu za red. Markiem Mądrzejewskim zdanie, które padło w dzisiejszej rozmowie dnia tuż po 12tej: - Dawniej protest miał twarz i nazwisko. A teraz? W związku z tym mam jednak kilka uwag:

— Dlaczego red. Bartosz Węglarczyk napisał o proteście pracowników Jedynki - na jakiej podstawie, czy tylko opierając się na rozmowie z dyr. Dąbrową?

— Czy red. Bartosz Węglarczyk interesował się wcześniej anteną Jedynki, nowościami wprowadzanymi na naszą antenę przez dyr. Dąbrowę, czy dopiero ów rzekomy „protest” stał się jego inspiracją do bycia medioznawcą?

— Polskie Radio, a w szczególności Jedynka, w której pracuję od ćwierćwiecza, zawsze słynęły z obiektywizmu. Mamy na to dowody archiwalne i antenowe - np. w osobach gości komentatorów od prawa do lewa. Polityków również, z których wystąpień jesteśmy skrupulatnie rozliczani.

— Odbierając dziś liczne telefony i smsy z gratulacjami za niezwykle udaną akcję protestacyjną czułam się jak Piszczyk, który nie wie, na jakiej wojence się znalazł. Podobnie zresztą, gdy dzwonili przeciwnicy takiej formy protestu p/nowej ustawie.

— Myślę, a nawet jestem przekonana, że umowną panią Jadzię z mięsnego mało interesuje jakaś ustawa medialna - radio ma jej towarzyszyć, grać dobrą muzykę, informować o korkach i ciśnieniu, przekazywać informacje i udzielać mądrych porad dobrymi głosami i poprawną polszczyzną. Radio jest dla pań Jadź, a nie do rozgrywek i wmanewrowywania nas w jakikolwiek kontekst.

— Większość z nas, przynajmniej tych Osób, z którymi pracuję, cierpi na nieuleczalną chorobę - otóż jesteśmy …RADIOTAMI. Po prostu kochamy swoją pracę i chcemy ją wykonywać rzetelnie i w dobrej atmosferze nie psutej politycznymi rozgrywkami. A do takich należy decyzja o emisji dwóch Hymnów na przemian, zwieńczonych o północy piosenką Kabaretu Starszych Panów „Dobranoc ojczyzno kochana” - przy okazji, nie wiem, czy jej użycie w tak określonym kontekście było konsultowane ze spadkobiercami PP Przybory i Wasowskiego, podobnie, jak użycie piosenki „ Dziwny jest ten świat” przez demonstrantów KODu bez zgody i wiedzy spadkobierców Cz. Niemena.

I na koniec: jestem pełna „podziwu” dla Dyr. Dąbrowy - rozegrał to doskonale, pociągając nas za sobą. Na nas nie czeka żadne „ pierwsze radio informacyjne”, ani fotel w „Szkle kontaktowym”. Nie mogę mówić za Kolegów, ale ja się czuję jak mięso armatnie wykorzystane w bratobójczej walce.

Pozdrawiam Małgorzata Raducha

R
Rydzyk
W dniu 02.01.2016 o 11:34, Gość napisał:

Czy można cytować kompromitujące wypowiedzi polityków? Czy można cytować łamanie prawa i podawać przykłady łamania konstytucji przez polityków? - posługując się wypowiedziami największych prawniczych i sędziowskich autorytetów?

Nie można będzie tylko pozytywne komentarze dotyczące obecnej władzy.Wszystkich mediach wprowadzić cenzora,więcej artykułów i programów patriotycznych i kościelnych.Tego chcą obywatele,którzy wybrali większością obecny parlament.Próbujących łamać i łamiących karać Sądami doraźnymi na surowe kary pieniężne i ograniczenia wolności.Niech żyje dyktatura na czele z Prezesem PIS-u i Prezydentem.

K
Keson
W dniu 02.01.2016 o 10:46, Gość napisał:

O jej.A skąd się wzięli na tych stanowiskach?.Nie dostali ich przypadkiem z nadania kolesi z peło?Przyjdzię kolej i na ciebie..

Gdybyś się trochę tym interesował i poczytał to wiedziałbyś, że np.; dyrektorem "Trójki" był kiedyś Krzysztof Skowroński. który był z nadania PIS i ludzie pracujący w "Trójce" jakoś nie za bardzo narzekali i dało się współpracować.

Potem była Magda Jethon, która to w ogóle nie była zależna od jakiejkolwiek polityki.

 

Według opinii ludzi pracujących w "Trójce" obecny, nowy dyrektor Jacek Sobala okazuje się być człowiekiem, z którym nie da się współpracować i który ciągnie tę stację na dno.

 

Zresztą stali słuchacze Polskiego Radia sami to słyszą i z komentarzy jakie słychać na antenie to nie wróży to nic dobrego.

 

Więc zanim coś napiszesz to dowiedz się czegoś lub chociaż posłuchaj przez jakiś czas danej stacji radiowej.

G
Gość

Czy można cytować kompromitujące wypowiedzi polityków? Czy można cytować łamanie prawa i podawać przykłady łamania konstytucji przez polityków? - posługując się wypowiedziami największych prawniczych i sędziowskich autorytetów?

G
Gość

O jej.A skąd się wzięli na tych stanowiskach?.Nie dostali ich przypadkiem z nadania kolesi z peło?Przyjdzię kolej i na ciebie..

K
Keson

W Polskim Radiu już kilka wartościowych osób podało się do dymisji, część bardzo popularnych i lubianych przez słuchaczy dziennikarzy również zastanawia się czy nie odejść. Czekają tylko na rozwój wydarzeń.

Ciekaw tylko jestem kiedy ta pisowska bańka pęknie. Oby jak najszybciej.

K
Kulawa Jolka

A w programie 1 Polskiego Radia będziemy co godzinę słuchać hymnu Polskiego, oprócz południa gdzie na szczęście będzie nadal można usłyszeć hejnał z Wieży Mariackiej.

 

Jarek to duży chłopczyk w krótkich majteczach, taki smarkacz co to strzelił focha w piaskownicy i chce innym dzieciom wpoić, że wcale nie jest takim kurduplem, coś w stylu nikt mu nie wmówi że białe jest białe.

G
Gość

A ja pytam o nazwisko politycznego oszołoma, który zadecydował, że sejm i senat pracują w nocy i uniemożliwiają normalnie funkcjonującym Polakom oglądanie obrad. Wprowadzona przez PIS ustawa medialna powoduje że telewizja będzie wyłącznie PISowska , bo nikt inny nie będzie miał wpływu na jej funkcjonowanie. Telewizja jest własnością narodu i przedstawiciele innych partii, organizacji, stowarzyszeń mają takie samo prawo decydowania i jej funkcjonowaniu, chyba że tylko PIS będzie TV finansował ze składek swoich członków i wyborców. A swoją DROGĄ ŚRODKI MASOWEGO PRZEKAZU SĄ NIEZALEŻNE I POLITYCY PRECZ SWOJE ŁAPY OD TV I RADIA.

 

G
Gość
W dniu 01.01.2016 o 12:02, Gość napisał:

Ty masz czelność POuczać?!Jesteś najbardziej nie lubianym BYŁYM moderatorem!Twoja niechęć do zdecydowanie sporej części społeczeństwa i obrażanie (a wcześniej usuwanie wpisów) wszystkich, którym z lewicą i lewactwem wraz z różową PełO nie jest PO drodze, jest widoczna wszędzie. Nawet ostatni twój wpis o tym świadczy!„Wiedz, że wśród kulturalnych ludzi jest to uważane za zwykłe chamstwo i małostkowość.”Przypomnę ci, bo jak widać  do ciebie to nie dotarło, że to kandydat PiS-u (a nie sekty) został prezydentem naszego kraju i to Zjednoczona Prawica (a nie sekta) samodzielnie (mając większość) sprawuje władzę i w Sejmie i w Senacie. PSOd innych chcesz ujawniania się, łącznie ze zdjęciem, a sam chowasz się za pseudonimem z awatarem zamiast zdjęcia. Nie uważasz, że jesteś niePOważny. Czy ty swoją bezczelnością nie leczysz frustracji? Przecież teraz na Forum jesteś tylko „Użytkownikiem zarejestrowanym”! 

Ty możesz wyzywać ludzi, możesz opluwać przeciwników politycznych, Twój Jaruś może dzielić ludzi na lepszy i gorszy sort, moherowe babcie mogą wyzywać reportera na miesięcznicy.

 

Ty możesz.

 

A inni, którzy mimo, że nie mają podobnych chorobliwych urojeń tylko kulturalnie przedstawiają Ci kontrargumenty to już nie mogą, bo to nie jest zgodne z linią PIS.

 

Dyskusja z Tobą jest pozbawiona jakiegokolwiek sensu. I wcale się nie dziwię, że moderatorzy usuwają takie wpisy, bo tak chorobliwej nienawiści nie powinno się tolerować.     

K
Keson
W dniu 01.01.2016 o 12:02, Gość napisał:

Ty masz czelność POuczać?!

To jest Twoja i na dodatek błędna interpretacja. Nikogo nie pouczam, zwracam tylko uwagę na Twoje niestosowne zachowanie i tyle.

 

Jesteś najbardziej nie lubianym BYŁYM moderatorem!

Coś takiego.

 

W dniu 01.01.2016 o 12:02, Gość napisał:

Twoja niechęć do zdecydowanie sporej części społeczeństwa i obrażanie (a wcześniej usuwanie wpisów) wszystkich, którym z lewicą i lewactwem wraz z różową PełO nie jest PO drodze, jest widoczna wszędzie. Nawet ostatni twój wpis o tym świadczy!

Jeżeli ktoś koniecznie chce znaleźć w tekście coś co go obraża to znajdzie. Nawet w bajce dla dzieci.

 

Przypomnę ci, bo jak widać  do ciebie to nie dotarło, że to kandydat PiS-u (a nie sekty) został prezydentem naszego kraju i to Zjednoczona Prawica (a nie sekta) samodzielnie (mając większość) sprawuje władzę i w Sejmie i w Senacie.

Nic nie musisz przypominać. Sekta PIS doskonale i skutecznie nie daje zapomnieć o tym, że "rządzą".

A dlaczego sekta? A dlatego, że ich funkcjonowanie pasuje do ram funkcjonowania sekty.

Jest jeden guru, który steruje swymi poddanymi, prezydentem, premierem i każdym z partii z osobna.

I to nie jest sprawowanie władzy, to przypomina zwykła dyktaturę i rozwala to normalność.

Ale skoro dla Ciebie bałagan i chaos to normalność to życzę powodzenia.

I mam pełne prawo tak myśleć, podobnie jak Ty masz pełne prawo myśleć po swojemu.

Spokojnie mogę nazwać PIS sektą, tak samo jak Ty nazywasz innym "różowymi", "lewakami", "lemingami" itp.

 

W dniu 01.01.2016 o 12:02, Gość napisał:

PSOd innych chcesz ujawniania się, łącznie ze zdjęciem, a sam chowasz się za pseudonimem z awatarem zamiast zdjęcia. Nie uważasz, że jesteś niePOważny. Czy ty swoją bezczelnością nie leczysz frustracji? Przecież teraz na Forum jesteś tylko „Użytkownikiem zarejestrowanym”! 

Jestem użytkownikiem zarejestrowanym. Każdy na forum częściowo wie z kim ma do czynienia. Bez problemu administracja forum może znaleźć do mnie kontakt. Jak ktoś się postara to bez problemu może się dowiedzieć kim jestem. Dzięki temu, że jestem zarejestrowany nie jestem całkowicie anonimowy.

Poza tym nie muszę się tutaj niczego wstydzić i nie mam powodu do tego żeby się ukrywać, nie mieszam nikogo z błotem, nie szkaluję, nie obrażam, nie wyzywam, nie ubliżam, nie używam słów niecenzuralnych, a zawsze staram się normalnie dyskutować bez emocji i chęci poniżania czy ostentacyjnego deptania czyjejś prywatności.

 

Tak więc jeszcze raz zadam Ci bardzo proste pytanie.

Czy to co tutaj napisałeś powtórzyłbyś publicznie jeszcze raz?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3