Ustawa śmieciowa. Czy zapłacimy więcej za wywóz śmieci?

archiwum
Pracownicy przedsiębiorstwa komunalnego ze Strzelec Opolskich obawiają się, że na skutek zmian w przepisach stracą pracę.
Pracownicy przedsiębiorstwa komunalnego ze Strzelec Opolskich obawiają się, że na skutek zmian w przepisach stracą pracę. Archiwum
Nowe przepisy doprowadzą do upadku spółki komunalne i przyniosą podwyżki cen - ostrzegają samorządowcy.

To skutki uboczne nowej ustawy śmieciowej, która zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Choć ma ona zlikwidować dzikie wysypiska i zwiększyć ilość odpadów poddawanych recyklingowi, nie jest pozbawiona wad. Opolscy wójtowie i burmistrzowie alarmują, że nowe przepisy doprowadzą do upadku gminne zakłady komunalne; rynek po nich przejmą prywatni giganci, a zmiany doprowadzą w konsekwencji do podwyżek cen.

- Nowelizacja ustawy nałożyła na nasz zakład budżetowy zakaz odbierania śmieci od mieszkańców od nowego roku - mówi Ryszard Gołębowski, wójt gminy Bierawa. - To oznacza, że będziemy zmuszeni unieruchomić gminne śmieciarki i zlecić wywóz śmieci prywatnej firmie, która stanie do przetargu.
Pozbawione zleceń gminne zakłady budżetowe będą musiały być zlikwidowane, a to oznacza zwolnienia. W Zdzieszowicach pracownicy "komunalki" już dostali wypowiedzenia umów o pracę, w całym województwie na "kuroniówkę" pójdzie nawet kilkaset osób.

W trudnej sytuacji znajdą się także gminne przedsiębiorstwa, które działają jako osobne spółki. Choć będą mogły bić się w przetargach o zlecenia na wywóz śmieci, to w praktyce nie mają szans w starciu z takimi gigantami jak np. Remondis, który obraca rocznie kwotą 5,3 mld euro.

- Zgodnie z zasadą, że "duży może więcej", jesteśmy skazani na przegraną - oceniają pracownicy przedsiębiorstwa komunalnego w Strzelcach Opolskich.

- Potężne koncerny mogą zastosować w pierwszym przetargu dumpingowe ceny, a gdy "wykoszą" konkurencję, zaczną windować stawki. Wtedy podwyżki odczują wszyscy obywatele - uważa Karol Cebula, znany biznesmen, który pomaga wójtom i burmistrzom zmienić zapisy w ustawie. - Taki scenariusz spełnił się już w Czechach, gdzie przyjęto ustawę podobną do naszej. Po zmonopolizowaniu rynku opłaty za wywóz śmieci osiągnęły tam astronomiczne rozmiary. W głowie się nie mieści, że rząd nie zwrócił na to uwagi.
Samorządowcy szacują, że mieszkańcy zapłacą za odbiór śmieci nawet 2-3 razy więcej niż dotychczas.

Andrzej Brzezina z Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim, który nadzoruje wprowadzanie nowych przepisów w życie, nie wyklucza takiego scenariusza.

- Do podwyżki cen przyczyni się i to, że śmieci nie będą już w całości trafiać na wysypisko - tłumaczy Brzezina. - Odpady mają być obowiązkowo sortowane i przejdą specjalistyczną obróbkę, a to kosztuje.

Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że zmienione przepisy wprowadzane są naprędce, żeby nadgonić zapóźnienia, jakie Polska ma w stosunku do krajów Europy Zachodniej. Tam odzyskiwanych jest grubo ponad 50 proc. odpadów, a u nas raptem kilka procent. Pośpiech sprawił jednak, że gminy nie zdążyły wybudować wszystkich regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, gdzie mają być sortowane śmieci. W efekcie zamiast przetwarzać odpady na miejscu, śmieciarki będą musiały pokonywać dziesiątki kilometrów. Dla przykładu śmieci ze Strzelec Opolskich pojadą do Kietrza, czyli pokonają 66 km.

Wójtowie i burmistrzowie z całego kraju ślą protesty do Ministerstwa Środowiska i premiera. Domagają się zmiany w przepisach, by złagodzić efekty uboczne ustawy. Chcą, żeby gminne zakłady budżetowe także mogły zajmować się wywozem śmieci. Jednocześnie związek "Pracodawcy RP", który skupia największe firmy w kraju, lobbuje w odwrotnym kierunku, czyli by wprowadzić ustawę śmieciową w proponowanym kształcie. Zdaniem jego przedstawicieli, gminy, "zamiast odpowiednio przyszykować się do realizacji ustawy, cały swój wysiłek kierują na jej rozmontowanie".

Magda Sikorska z biura prasowego Ministerstwa Środowiska, mówi, że resort nie będzie niczego zmieniać w przepisach. - Omawialiśmy sporną kwestię wielokrotnie - przekonuje. - Z ekspertyz, które zleciliśmy, wynika, że gminy nie mogą wywozić śmieci na dotychczasowych zasadach, bo godzi to w wolny rynek. Samorządy muszą zorganizować przetargi.

Gminy mają czas na wprowadzenie ustawy w życie najpóźniej do 1 lipca 2013. Wiele z nich się nie poddaje i żąda, by nowe przepisy zbadał Trybunał Konstytucyjny. Taki wniosek złożyły władze Inowrocławia, poparli go wójtowie i burmistrzowie z całego kraju.

- Nowe przepisy są niezgodne z konstytucją i krępują ręce samorządom - tłumaczy Tadeusz Kauch, burmistrz Ujazdu. - Ale najgorsze jest to, że za błędy będą musieli zapłacić zwykli mieszkańcy, bo to ich uderzą po kieszeni podwyżki stawek.

Gminy, które nie wdrożą u siebie nowych przepisów, muszą się liczyć z karami liczonymi w setkach tysięcy złotych. Dlatego, mimo wszystko, samorządowcy szykują zmiany. Obecnie są na etapie przygotowywania przetargów. W najbliższych tygodniach ustalą także, na jakiej podstawie będą naliczać mieszkańcom opłaty za wywóz śmieci, które będą płacone w formie podatku. Gminy mogą ustalać ich wysokość na trzy sposoby: w zależności od liczby mieszkańców domu, powierzchni użytkowej oraz ilości zużytej wody.

Większość samorządowców na Opolszczyźnie zapowiada, że wybierze pierwszą formę.

Wideo

Komentarze 30

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
IZA gm.Męcinka dolnośląski
dokładnie jak piszesz w lasach bedą smieci i w piecach też będą palić, ludzie kasy nie mają więc nie bedą płacic tyle za smieci obróca je w ciepło ale wkoncu sami do tego zmuszają ludzi

ZGADZAM SIĘ Z TĄ OPINIĄ. LASY STANĄ SIĘ ŚMIETNIKAMI. PROSZĘ SOBIE WYOBRAZIĆ, ŻE DO TEJ PORY MOJA 5-OSOBOWA RODZINA PŁACIŁA 37ZŁ/MIES. WEDŁUG NOWYCH STAWEK 18ZŁ/22ZŁ ZA OSOBĘ. ZATEM OD LIPCA PŁACĘ 110ZŁ ZA WYWÓZ SMIECI!!!! KOGO NA TO STAĆ.....????
G
Gość
Rodacy.
Gdy politycy zarabiają po kilkanaście tysięcy miesięcznie to ich będzie obchodzić los zwykłych Obywateli zarabiających tysiąc zł. i to że za te pieniądze muszą utrzymać rodzinę????
Kogo z nich obchodzi los Rodzin wielodzietnych i to że opłata za śmieci wzrośnie od 300 do 500 procent???
Ważne jest że samorządy będą mogły dowolnie ustalać ceny i wysyłać komorników do biednych ludzi po resztki ich własności.

Nasz Rząd zafundował nam zwykłym Obywatelom Ustawę która zniszczy wiele nie zamożnych rodzin.
Lecz to nie interesuje nikogo, począwszy od radnych a skończywszy na Prezydencie bo dla nich liczy się tylko kasa za wszelką cenę.

Zwykły Polski Lud jest potrzebny przed wyborami a później można obedrzeć go ze skóry.

Podwyższyli nam opłaty nie mając podstaw do obliczeń, bo przetargi nie są ogłoszone lub nierozstrzygnięte. Najważniejsze, że mają podstawę do zgarnięcia kolejnych opłat, zawyżonych, które nie wiadomo na co będą przeznaczone.
G
Gość
Mam problem bo nie kupuję, żadnych napojów w plastikach. Raz na kilka miesięcy kupuję olej. Nie mam więc opakowań plastikowych czy mam je zbierać po rowach aby zapełnić odpowiedni pojemnik ? .

dziwne. (?) w dzisiejszych czasach jest ktos, kto nie ma zadnych smieci plastikowych. to chcialbym zobaczyc !!!!!!!!!!!!
M
Marian255

PANIE RZECZNIKU PRAW OBYWATELSKICH, CZY PAN PRZEBYWA NA ZEBRANIACH SIELSKICH?
CZY PAN CZYTAŁ W RODZINNEJ PRASIE JAK URZĘDNIK W URZĘDZIE MA SIĘ?
TEMAT DOTYCZY ,,USTAWY ŚMIECIOWEJ'' NIE DO ŚMIECHU JEST, MOJEJ TEŚCIOWEJ GDY PRZECZYTAŁA, ,,CZEGO'' JEJ NIEWOLNO - PRAKTYCZNIE WOLNO JEJ BYĆ LENNIKIEM URZĘDU GMINNEGO, TAKA KARA, ZA CARA.
ŻYJEMY, W KRAJU DEMOKRATYCZNYM O RZĄDZENIU AUTOKRATYCZNYM SKORO OBYWATEL NIE MA PRAWA TUTAJ- KOŃCZY SIĘ ZABAWA. TA USTAWA NADAJE SIĘ DO ŚMIETNIKA, RZĄDZI KLIKA.GDZIE PRAWO DLA OBYWATELA? ANO BIERZE GO CHOLERA, KIEDY CZYTA TAKIE PRAWNE BUBLE. NIE CZYTAŁEM PAŃSKIEGO STANOWISKA W POWYŻSZEJ SPRAWIE, CZEKAM NA PAŃSKI GEST ŁASKAWIE.

O
Obywatel

Rodacy.
Gdy politycy zarabiają po kilkanaście tysięcy miesięcznie to ich będzie obchodzić los zwykłych Obywateli zarabiających tysiąc zł. i to że za te pieniądze muszą utrzymać rodzinę????
Kogo z nich obchodzi los Rodzin wielodzietnych i to że opłata za śmieci wzrośnie od 300 do 500 procent???
Ważne jest że samorządy będą mogły dowolnie ustalać ceny i wysyłać komorników do biednych ludzi po resztki ich własności.

Nasz Rząd zafundował nam zwykłym Obywatelom Ustawę która zniszczy wiele nie zamożnych rodzin.
Lecz to nie interesuje nikogo, począwszy od radnych a skończywszy na Prezydencie bo dla nich liczy się tylko kasa za wszelką cenę.

Zwykły Polski Lud jest potrzebny przed wyborami a później można obedrzeć go ze skóry.

k
kamerdyner

tygodniowe konsultacje regulaminu utrzymania czystości , skandal - ale nikt nie protestuje, gdzie jest wojewoda z nadzorem,

przerzucenie na mieszkańców kosztów wynajmu kubłów na śmieci i ich dezynfekcji, brak zapisu że śmieci będą odbierane z miejsc gdzie stoją pojemniki, czym to grozi że wybrany wykonawca może żądać od mieszkańców ich wystawiania przy krawędzi drogi publicznej,

i jeszcze opłaty - dzisiaj w spółdzielniach płaci się za pojemniki, odbiór śmieci, dezynfekcję i czyszczenie pojemników, utrzymanie terenów przy śmietnikach około 8 zł, dzisiaj się mówi o 20 zł podatku od osoby tylko za odbiór śmieci , a mieszkańcy dodatkowo będą ponosić koszty dezynfekcji i czyszczenia pojemników, utrzymania terenów przy śmietnikach,

i jeszcze w regulaminie dalej są furtki dla sprytnych,

jak będzie wyglądało deklarowanie ilości śmieci w instytucjach publicznych - tego w regulaminie nie mówią,

a dlaczego nie ustalono jak i gdzie będą tworzone punkty zbórki - odpadów elektronicznych i farmaceutyków, wpisano ogólnik, chociaż gmina ma obowiązek ustalić te punkty, a w regulaminie powinna ustalić zasady na jakich będą tworzone ,

na te i inne pytania prezydent miasta powinien natychmiast odpowiedzieć, konsultacje należ wznowić, regulamin i dokumenty uzupełnić, a dziennikarze powinni te pytania powtarzać codziennie

P
Polak

Mało tego w ustawie napisano, że Gminy będą ściągać opłatę śmieciową tak jak każdy inny podatek poprzez komorników jeśli kogoś nie będzie stać zapłacić.
I co to oznacza? Moim zdaniem państwo wyprzedało wszystko co mogło teraz próbują przejmować Polską ziemię przy pomocy ustawy śmieciowej, bo przecież komornik jak nie dostanie kasy to będzie przejmował na skarb państwa ziemię dłużników śmieciowych jak zwykłych przestępców. a(przestępcą się nie zabiera bo mają większe prawa).
Proponuję pamiętać przy urnach wyborczych kto to nam zafundował.

G
Gość
Ustawa śmieciowa jest typowo monopolistyczna, likwiduje konkurencję a co za tym idzie nawet 300 procentowy wzrost opłat a nawet więcej w zależności od apetytu gospodarzy miast i gmin.
Opłaty wyliczane na podstawie owej ustawy dyskryminują rodziny wielodzietne i wieloosobowe.
Obywatele zostają pozbawieni wolności wyboru, Firmy usuwającej śmieci na danym terenie,
a to jest naruszenie podstawowych praw obywatelskich.
Taką ustawę śmiało można nazwać Stalinowską, a podobnież mamy demokrację.

Podpisuję się pod tym, co napisałeś. Brak wyboru firmy wywożącej spowoduje zanik konkurencyjności. I po roku, najwyżej dwóch latach będziemy płacić "jak za zboże", bo urząd ma prawo podnieść ten podatek ( śmieciowy). A rodziny wielodzietne staną przed kolosalną podwyżką.
j
jery

Ustawa śmieciowa jest typowo monopolistyczna, likwiduje konkurencję a co za tym idzie nawet 300 procentowy wzrost opłat a nawet więcej w zależności od apetytu gospodarzy miast i gmin.
Opłaty wyliczane na podstawie owej ustawy dyskryminują rodziny wielodzietne i wieloosobowe.
Obywatele zostają pozbawieni wolności wyboru, Firmy usuwającej śmieci na danym terenie,
a to jest naruszenie podstawowych praw obywatelskich.
Taką ustawę śmiało można nazwać Stalinowską, a podobnież mamy demokrację.

z
zirytowana
a dzieci w afryce umieraja z pragnienia bo biała pani bierze prysznic 5 razy dziennie. tak samo gospodaruje pani tymi smieciami jak ta woda a bajki o kompostowniku to takim samym jak pni ludziom moze opowiadac. najlepszym wymiernym sposobem jest liczenie na podstawie zuizytej wody

a dzieci w afryce umieraja z pragnienia bo biała pani bierze prysznic 5 razy dziennie. tak samo gospodaruje pani tymi smieciami jak ta woda a bajki o kompostowniku to takim samym jak pni ludziom moze opowiadac. najlepszym wymiernym sposobem jest liczenie na podstawie zuizytej wody

a dzieci w afryce umieraja z pragnienia bo biała pani bierze prysznic 5 razy dziennie. tak samo gospodaruje pani tymi smieciami jak ta woda a bajki o kompostowniku to takim samym jak pni ludziom moze opowiadac. najlepszym wymiernym sposobem jest liczenie na podstawie zuizytej wody

ghn zapraszam Cię na wiosnę pomożesz przerobionym kompostem podsypać róże inne krzewy ogrodowe,moze wtedy zrozumiesz że niektórzy ludzie w ten sposób postępują nie koniecznie pod przymusem kompostują odpadki domowe,papier fusy od kawy skorupki od jaj ,wymieniać dalej?a Ty to wszystko pakujesz do śmieći i obrażasz ludzi głupimi wpisami.prysznic biorę w takiej ilości jakiej potrzebuję ,a Ty nie bierzesz prysznica?to wstyd.
x
xxxxxxxxxx

teraz wielkie hura bo gminy żadają pojemników z chipami nowej technologi, a zakłady komunalne jak było 20lat temu tak by chciały dalej ledwo co ciągmnąc, nie inwestując tylko narzekać a pozatym każda firma ma prawo do przeatrgu a Remondis morze i jest monopolistą ale zapracował sobie na swoją marke i nie tylko na opolszczyznie ale na całym swiecie pozdrawiam.

K
Krzysztof
Trudne. Wcale nie, bo żadnej umowy się nie podpisuje. Wypałniasz deklarację i z nią do Gminy. A potem płacz i płać. Nie podpisyawać żadnych umów bo i tak od lipca 2013 nie będą stanowiły żadnej wartości prawnej.

Dzieki. Jestem troche dalej.
Remondis zachowuje sie jak minopolista.
B
BB
Mam dom na wsi( zle sie zaczyna?) Nic to, pisze dalej.

Mam pytanie do Firmy REMONDIS.

Czy konieczne jest osobiste stawienie sie w Biurze Firmy w celu podpisania umowy?

Pani po drugiej stronie sznurka oswiadczyla; ze jak nie moge osobiscie, to moge poslac kogos kto sie opiekuje domem, z zaswiadczeniem potwierdzonym przez Notariusza i moim upowaznieniem, ze dana osoba moze w moim imieniu podpisac umowe.

Moim zdaniem wystarczy poslac umowe pod wskazany adres.
Ja podpisana umowe wysle na adres Firmy REMONDIS i sprawa jest zakonczona.
Czy to takie trudne?

Trudne. Wcale nie, bo żadnej umowy się nie podpisuje. Wypałniasz deklarację i z nią do Gminy. A potem płacz i płać. Nie podpisyawać żadnych umów bo i tak od lipca 2013 nie będą stanowiły żadnej wartości prawnej.
g
ghn
Segreguję śmieci od kilku lat,część ląduje na kompostowniku w ogrodzie,oczywiście odpady te które nadają się do kompostowania włącznie ze ściętą trawą z trawnika po roku czasu mam super produkt na zasilanie mego ogrodu.Czytam w artykule że rozważa się ustalać opłaty w stosunku do pobranej wody,to jest chyba jakieś chore,to że często biorę prysznic to mam więcej płacić za wywóz nieczystości.co ma zużycie wody do "produkcji"śmieci w gospodarstwie domowym,albo metraż mieszkania,jak można pisać takie głupstwa?
a dzieci w afryce umieraja z pragnienia bo biała pani bierze prysznic 5 razy dziennie. tak samo gospodaruje pani tymi smieciami jak ta woda a bajki o kompostowniku to takim samym jak pni ludziom moze opowiadac. najlepszym wymiernym sposobem jest liczenie na podstawie zuizytej wody
z
zirytowana

Segreguję śmieci od kilku lat,część ląduje na kompostowniku w ogrodzie,oczywiście odpady te które nadają się do kompostowania włącznie ze ściętą trawą z trawnika po roku czasu mam super produkt na zasilanie mego ogrodu.Czytam w artykule że rozważa się ustalać opłaty w stosunku do pobranej wody,to jest chyba jakieś chore,to że często biorę prysznic to mam więcej płacić za wywóz nieczystości.co ma zużycie wody do "produkcji"śmieci w gospodarstwie domowym,albo metraż mieszkania,jak można pisać takie głupstwa?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3