Utrata jednego zęba, dziesiątki problemów

Duda Clinic Katowice
Wciąż pokutuje przekonanie, że brak pojedynczego zęba to problem jedynie estetyczny i jeśli ubytku nie widać, nie trzeba go leczyć.
Wciąż pokutuje przekonanie, że brak pojedynczego zęba to problem jedynie estetyczny i jeśli ubytku nie widać, nie trzeba go leczyć. Duda Clinic Katowice
Złamanie pojedynczego zęba, lub jego wybicie może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych, nie tylko w jamie ustnej.

Dentyści biją na alarm - Polacy nie uzupełniają pojedynczych ubytków.

Przeciętny Polak w wieku 35-44 lat ma zaledwie 21 zębów. Oznacza to, że stracił ich aż 11.

Całkowity brak uzębienia, czyli tzw. bezzębie dotyka aż 25% Polaków powyżej 65 roku życia - podaje Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Wciąż pokutuje przekonanie, że brak pojedynczego zęba to problem jedynie estetyczny i jeśli ubytku nie widać, nie trzeba go leczyć.

Tymczasem utrata jednego zęba w takich krajach jak Szwecja czy USA, uważane jest wręcz za kalectwo, które może wywołać w jamie ustnej efekt domina.

- Utrata jednego zęba sprawia, że pozostałe zęby tracą oparcie i zaczynają się przemieszczać, otwierają się wtedy diastemy. W wielu przypadkach pojedynczy ubytek może być przyczyną poważnych wad zgryzu i ubytków kostnych. Często nieświadomi jesteśmy także tego, że przyczyny bólów głowy trzeba szukać np. w ubytku - mówi dr n. med. Mariusz Duda z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Duda Clinic w Katowicach.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska