Uwaga kierowcy! 19 stycznia znikają bezterminowe prawa jazdy

Archiwum
Najdłuższy okres ważności prawa jazdy wyniesie teraz 15 lat.
Najdłuższy okres ważności prawa jazdy wyniesie teraz 15 lat. Archiwum
Po 15 latach trzeba będzie je odnowić.

Najdłuższy okres ważności tego dokumentu wyniesie teraz 15 lat. Po upływie tego okresu będzie go trzeba wymienić na nowy.

- Ale nie ma obowiązku przechodzenia kolejnych badań lekarskich - zapewnia Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w Warszawie. - Chodzi przede wszystkim o to, by odświeżyć na dokumencie wizerunek kierowcy. Przecież wszyscy się starzejemy, nasz wygląd się zmienia, więc zdjęcia muszą być również uaktualniane.

Badania lekarskie będą musiały przejść natomiast osoby, które między innymi spowodują kolizję czy wypadek, a przyczyną tego będzie ich stan zdrowia, na przykład pogarszający się wzrok.

- Kierowani na nie będą oczywiście również ci, którym już wcześniej prawo jazdy zostało wydane z zastrzeżeniem, że po jakimś okresie czasu muszą sprawdzić swój stan zdrowia - tłumaczy Mikołaj Karpiński. - Wtedy ważność dokumentu może być krótsza niż 15 lat, ale decyduje o tym lekarz.

Dla kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy przed wprowadzeniem nowych przepisów, na razie nic nie powinno się zmienić.

- Chyba że przekroczą limit punktów karnych i będą musieli na nowo zdać egzamin albo prawo jazdy zabierze im sąd, na przykład za jazdę pod wpływem alkoholu - podkreśla Edward Kinder, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu.

Uwaga! Sąd zabiera prawo jazdy wszystkich kategorii, podobnie jest z utratą dokumentu za przekroczenie limitu punktów karnych.

- I nie ma znaczenia, że po pijaku jechaliśmy samochodem osobowym, a mamy jeszcze uprawnienia do kierowania ciężarówkami, autobusami i motorami. Tracimy je wszystkie - ostrzega Edward Kinder.

Kierowcy, którzy odzyskają prawo jazdy, nowy dokument dostaną z terminem ważności 15 lat. Podobnie będzie z tymi, którzy zgubią prawo jazdy, zostanie im ono skradzione czy po prostu zmieniają miejsce zamieszkania i będą musieli wyrobić nowy dokument.

- Wtórnik będzie miał już ograniczony termin ważności - zaznacza Mikołaj Karpiński.

Rzecznik ministerstwa zapowiada, że w najbliższych latach czeka nas akcja wymiany wszystkich blankietów praw jazdy z obecnych na te z określonym terminem ważności.

Oczywiście operacja ta nie będzie darmowa. Dziś za wydanie tego dokumentu płacimy 84,50 zł opłaty ewidencyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska