Uwaga, na drogi wyjadą kolumny pojazdów wojskowych! 12 lutego ruszają międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Saber Strike 22

OPRAC.:
Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Kolumny pojazdów wojskowych od soboty, 12 lutego będzie można spotkać na drogach 11 województw. Wojskowe auta pojawią się m.in. na autostradzie A1Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kolumny pojazdów wojskowych od soboty, 12 lutego będzie można spotkać na drogach 11 województw. Wojskowe auta pojawią się m.in. na autostradzie A1Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA, Krzysztof Nalewajko
Kierowcy, nie zdziwcie się, gdy w sobotę zobaczycie na drodze kolumny wojskowych pojazdów. 12 lutego rozpoczną się bowiem na terenie Polski międzynarodowe ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem Saber Strike 22 i związane z nimi przejazdy kolumn wojskowych. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje o dodatkowym oznakowaniu obiektów inżynierskich na wybranych drogach krajowych znakami wojskowej klasy obciążenia. Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych. Na wybranych trasach, w 11 województwach, mogą zostać wdrożone czasowe ograniczenia prędkości. Ograniczenie będzie sygnalizowane kierowcom m.in. poprzez mobilne (ledowe) tablice zmiennej treści.

GDDKiA wprowadziła specjalne oznakowanie dla wojskowych

Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification W1 - W7), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów. Skala MLC różni się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce.

Znaki zamontowano na drogach krajowych w 11 województwach, m.in. w dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i podlaskim.

Wojskowe transporty pojadą także nocą

Przypomnijmy, że międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Saber Strike 22 potrwają na terenie Polski do 26 marca 2022 r. W tym okresie możemy spotkać na drogach przemieszczające się kolumny wojskowe. Ruch będzie się odbywał przez 11 województw. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać m.in. na autostradach A1, A2 i A4, drogach ekspresowych S8 i S61 oraz DK16, DK18 i DK63.

Najczęściej pojazdy biorące udział w ćwiczeniach poruszać się będą w godzinach nocnych, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu.

Przemieszczanie się kolumn wojskowych będzie również kolejną możliwością sprawdzenia współpracy służb drogowych z siłami zbrojnymi. Pozwoli zweryfikować efektywność wymiany informacji między nimi oraz ich współpracę.

Nie przeocz

Jak się zachować widząc wojskowe pojazdy na drodze?

GDDKiA prosi, by spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności.

- Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów - apelują przedstawiciele GDDKiA.

Nie należy też wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska