Uwaga na freon

fot. Justyna Janus
Jeżeli ktoś kupił lodówkę w firmie Mat-Kor, to kiedy już się zużyje, przy zakupie nowej może ją tam zwrócić. Takie zasady powinny obowiązywać we wszystkich punktach sprzedaży lodówek.
Jeżeli ktoś kupił lodówkę w firmie Mat-Kor, to kiedy już się zużyje, przy zakupie nowej może ją tam zwrócić. Takie zasady powinny obowiązywać we wszystkich punktach sprzedaży lodówek. fot. Justyna Janus
Za wyrzucenie na dzikie wysypisko starej lodówki możesz zapłacić nawet 500 złotych mandatu. Lepiej więc zadbać o jej odpowiednie składowanie.

Jak podają encyklopedie, freony czyli (CFCl) to grupa chloro- i fluoropochodnych węglowodorów alifatycznych, używanych m.in. jako ciecz chłodząca w chłodziarkach oraz jako czynnik napędowy w aerozolach. Słowo "freon" jest zarejestrowanym znakiem handlowym należącym do koncernu DuPont.

Już w latach dziewięćdziesiątych odkryto, że ich emisja do atmosfery (a związki te były powszechnie stosowane, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przemyśle kosmetycznym) powoduje niszczenie warstwy ozonowej. Największe gospodarki świata zgodziły się na zamrożenie produkcji freonów na poziomie z roku 1986.

Mimo to urządzenia z freonem nadal można u nas zobaczyć. Są to głównie stare lodówki. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że taką lodówkę, kiedy już jest niepotrzebna, trzeba w odpowiednich warunkach składować. Stąd nieraz widzimy ustawione pod koszami na śmieci czy wyrzucone do lasu stare urządzenia.
- Zanim zdecydujemy się w taki właśnie sposób pozbyć starej lodówki, warto sobie uświadomić, że grozi nam za to kara - mówi Apolonia Klepacz z opolskiej firmy Remondis. - Możemy zapłacić nawet 500 złotych mandatu. A przecież są sposoby, żeby tego uniknąć.

Po pierwsze, każdy sklep sprzedający lodówki, jeżeli klient chce kupić nową, ma obowiązek przyjąć stare urządzenie, wcześniej tam zakupione.

- Jeżeli ktoś kupił u nas taki sprzęt, a potem chce go wymienić na nowy, to zajmiemy się tym starym - mówi sprzedawca w firmie Mat-Kor w Opolu. - Można ją przywieźć do nas albo sami ją odbierzemy, kiedy przywieziemy klientowi nową lodówkę do domu.
Zużyty sprzęt można również samemu odwieźć do firmy zajmującej się odpadami komunalnymi w danym mieście.
- Mieszkańcy Opola mogą to zrobić u nas zupełnie bezpłatnie - mówi Apolonia Klepacz.

Jest jeszcze jeden sposób. Co jakiś czas firmy oczyszczające miasto organizują zbiórkę śmieci wielkogabarytowych. I wtedy właśnie taką starą lodówkę można wystawić przed dom.

- Oprócz tego raz na dwa tygodnie wystawiamy kontener na odpady niebezpieczne. Stare lodówki również tam mogą trafiać - mówi Apolonia Klepacz.

Jutro (3 stycznia) kontener stanie przy pawilonie AS, na opolskim Zaodrzu. 17 stycznia będzie go można znaleźć na parkingu naprzeciwko Castoramy w Opolu.
Pełna lista firm zajmujących się zbieraniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z terenu Opola można znaleźć na stronie www. opole.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska