Uwaga. Szkodliwy ozon wisi w powietrzu nad województwem opolskim. Lepiej ograniczyć uprawianie sportu na dworze i spacery

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Podczas uprawiania sportu należy ograniczyć czas przebywania na powietrzu.
Podczas uprawiania sportu należy ograniczyć czas przebywania na powietrzu. pixabay
Przekroczenia stwierdzono z odczytu urządzeń monitorujących zanieczyszczenia w Oleśnie. Taka sytuacja może się utrzymywać w najbliższych dniach na całym obszarze województwa.

Alarm I stopnia o przekroczeniu poziomu informowania dla ozonu ogłosiło dziś działające przy wojewodzie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu na podstawie danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu.

Z odczytów stacji w Oleśnie wynikało, że poziom ozonu w czwartek wynosił 181 μg/m3 (godz. 12:00) i 183 μg/m3 (godz. 15:00). Tymczasem stężenie jednogodzinne nie powinno przekraczać 180μg/m³. Wyższe wiąże się z ryzykiem wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych.

- Biorąc pod uwagę niekorzystne warunki meteorologiczne (wysoka temperatura powietrza oraz duże nasłonecznienie), można przewidywać, że podobna sytuacja może utrzymywać się w najbliższych dniach na znacznym obszarze województwa - czytamy w komunikacie.

WCZK informuje, że dyrektorzy szkół, przedszkoli i żłobków powinni zadbać o ograniczenie długotrwałego przebywania dzieci na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia natężenia ozonu.

Mieszkańcy województwa także powinni ograniczyć przebywanie na otwartej przestrzeni w czasie występowania wysokich stężeń podczas uprawiania sportu, czynności zawodowych zwiększających narażenie na działanie ozonu.

Z kolei dyrektorzy szpitali i przychodni powinni mieć świadomość, że może się to wiązać z większą liczbą przypadków nagłych, np. wzrostem dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia u pacjentów.

Na drażniące działanie ozonu najbardziej narażeni są: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze.

- W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podobne zalecenie dotyczy osób z przewlekłymi chorobami serca, u których może wystąpić pogorszenie samopoczucia - czytamy w komunikacie.

Szczegółowe informacje na temat jakości powietrza na terenie województwa opolskiego dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (www.opole.pios.gov.pl), w zakładce: Jakość powietrza atmosferycznego/Bieżące wyniki pomiarów.

OPOLSKIE INFO - 6.07.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska