Uważaj, co twoje dziecko robi w internecie

sxc.hu
Przemoc z wirtualnego świata coraz częściej przenosi się do świata rzeczywistego - twierdzą policjanci.
Przemoc z wirtualnego świata coraz częściej przenosi się do świata rzeczywistego - twierdzą policjanci. sxc.hu
Na Górze św. Anny dyskutowano o negatywnym oddziaływaniu internetu i komputera na zachowanie młodych ludzi.

O tym, że opiekunowie powinni częściej zwracać uwagę na to co robią ich pociechy przed ekranami komputerów przekonywali wczoraj policjanci ze strzeleckiej komendy.

Na Górze św. Anny zorganizowali konferencję dotyczącą przemocy z jaką stykają się w sieci młodzi ludzie. Wzięli w niej udział dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz pracownicy poradni psychologicznych.

- Niestety przemoc z wirtualnego świata coraz częściej przenosi się do świata rzeczywistego - mówi komisarz Jolanta Dec, ze strzeleckiej policji. - Chcemy wyczulić na ten problem osoby, które pracują na co dzień z młodzieżą, żeby wiedziały jak reagować.

Podczas konferencji przytaczano autentyczne przypadki osób, które wciągnięte w wirtualny świat całkowicie odizolowywały się od otoczenia.

- Badałam raz przypadek osiemnastolatka, który tak uzależnił się od sieciowych gier, że gdy matka prosiła go, by wstał od komputera, ten stawał się agresywny - Anna Andrzejewska z Akademii Pedagogiki Specjalnej z Warszawy. - Jego zachowanie było spowodowane zarówno tym, że w grze chodziło jedynie o zabijanie, jak i tym, że chłopak o był całkowicie uzależniony od emocji jakie towarzyszyły grze.

Podczas konferencji zastanawiano się także jak wyławiać z sieci osoby, które planują samobójstwo. Wiele z nich przed targnięciem się na życie pisze o swoich planach na blogach, czy też zwierza się internautom na czatach. Takie przypadki zdarzały się także na Opolszczyźnie.

Monika Witon z Żędowic (pow. strzelecki) natknęła się w sieci na młodego chłopaka, który przeżył zawód miłosny i miał problemy w szkole. W jednej z rozmów powiedział jej, że "żegna się na zawsze i idzie popełnić samobójstwo". Nastolatka zawiadomiła o tym policję. Mundurowym w porę udało się uratować chłopaka.

- W internecie powinna działać grupa osób, która monitoruje tego rodzaju sygnały wysyłane przez samobójców - uważa Piotr Deputowski, specjalista ds. profilaktyki bezpieczeństwa urzędu miasta Pruszków. - Może w ten sposób uda się docierać z pomocą psychologa do osób, które chcą się targnąć na swoje życie.

Dzisiaj drugi dzień konferencji. Jednym z prelegentów na Górze św. Anny będzie Jan Pospieszalski - autor programów radiowych i telewizyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska