Uzdrowiska dwa

Jan Poniatyszyn
Głuchołazy podpisały umowę o współpracy z czeskim Jesenikiem. Po Mikulovicach i Zlatych Horach jest to kolejny partner tego miasta za południową granicą.

Złożeniu podpisów pod umową towarzyszyło otwarcie sezonu uzdrowiskowego w Jeseniku, a wydarzeniu temu nadano wyjątkowo uroczysty charakter. Władze obu miast oraz zaproszeni goście przyjechali w miniony weekend pociągiem retro z Lipovych Lazni na dworzec kolejowy w Jeseniku. Tam zostali przywitani przez pomnik Vinzenza Priessnitza, historyczną postać z XIX wieku, która rozsławiła to miasto na całą Europę. Burmistrz Głuchołaz Jan Szawdylas oraz starosta Jesenika Jirzi Kratky podpisali umowę o partnerstwie na miejscowym rynku, wypełnionym przez mieszkańców obu miast oraz licznie przybyłych turystów.
- Kontakty między naszymi miastami mają długą historię, a intensywniejsze stały się na początku lat 90., kiedy otwarto granice - powiedział Mariusz Migała, przewodniczący Rady Miejskiej Głuchołaz. - Umowa, którą podpisaliśmy, nawiązuje do tradycji współpracy, jaka była już w XIX wieku. Właśnie pod wpływem dobrze rozwijającego się i prosperującego uzdrowiska w Jeseniku Głuchołazy podjęły starania o uzyskanie takiego samego statusu. Od kilku lat prowadzimy wspólne działania w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego, granicznego ruchu towarowego i osobowego, współpracy gospodarczej, rolnictwa, oświaty, kultury, turystyki i rekreacji. Razem realizowaliśmy też projekty w ramach programów pomocowych finansowanych przez Unię Europejską.

Włodarze miast partnerskich są zgodni co do tego, że podpisanie umowy partnerskiej pogłębi kontakty pomiędzy mieszkańcami, instytucjami i organizacjami społecznymi oraz podmiotami gospodarczymi.
- Szczególną uwagę poświęcimy rozwiązywaniu problemów związanych z ochroną zdrowia - powiedział Mirosław Migała. - Zabiegając o reaktywowanie u nas uzdrowiska, będziemy czerpać z doświadczeń naszego czeskiego miasta partnerskiego. Działalność uzdrowiska w Jeseniku opiera się głównie na wodolecznictwie. U nas na bazie przyszłego aquaparku, gdzie będzie zakład przyrodoleczniczy, chcemy rozwinąć hydroterapię. W latach przedwojennych w Głuchołazach dosyć znana była metoda wodolecznictwa według księdza Sebastiana Kneippa. W Jeseniku leczenie wodą wprowadził Vinzenz Priessnitz. Będzie więc okazja, aby połączyć współczesne metody z wypracowanymi przed laty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska