VAT w spółdzielni

Notowała Szyl
Ministerstwo Finansów proponuje objęcie od maja 2004 roku podatkiem VAT spółdzielni mieszkaniowych. Czy to mocno obciąży kieszenie mieszkańców spółdzielczych domów?

Odpowiada Adam Jaroch, członek zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej im. ZWM w Opolu:
- Kij ma dwa końce. Spółdzielnie mieszkaniowe dotąd nie doliczały VAT do ceny nowo budowanych mieszkań. Co nie znaczy, że tego podatku nie płaciły. Był on zawarty w kupowanych usługach budowlanych oraz w materiałach. A spółdzielnie nie mogły go odliczać. Gdyby więc VAT-em objąć także spółdzielczość mieszkaniową, nowe mieszkania sprzedawane byłyby na takiej samej zasadzie jak deweloperskie, z możliwością odliczenia podatku. Ale rzecz nie dotyczy tylko działalności inwestycyjnej. Obecnie spółdzielnie pobierają od swoich członków pieniądze na koszty eksploatacyjne. W usługach takich jak: dostarczanie wody, odbiór ścieków, ogrzewanie także zawarty jest VAT. Gdyby podatkiem dodatkowo obciążyć koszty zarządzania, które przecież też są usługami, to obciążenia niewątpliwie by wzrosły.
Dla spółdzielni mieszkaniowych niebezpieczna jest także zapowiedź resortu finansów o podwyższeniu stawek podatku z 7 do 22 procent na materiały budowlane i usługi oraz wprowadzenie 7-procentowego VAT na działki budowlane. My na razie budujemy na terenach, które są naszą własnością, ale to się przecież kiedyś skończy. Gdy się zsumuje wszystkie zapowiadane podwyżki VAT, ceny mieszkań i kosztów eksploatacji mogą wzrosnąć od kilku do kilkunastu procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska