Violetta Porowska: - Kwestie dla Polek najważniejsze

Bolesław Bezeg
Bolesław Bezeg
W Międzynarodowym Dniu Kobiet Fundacja „Polka XXI wieku” organizuje w Warszawie spotkanie Polek. Wśród panelistów znalazła się Poseł Ziemi Opolskiej Violetta Porowska, która jest członkiem kapituły konkursowej zajmującej się tematyką przedsiębiorczości kobiet.

Jakie tematy chce Pani poruszyć podczas potkania Polka XXI wieku?
Będę się skupiała przede wszystkim na przedsiębiorczości kobiet, ponieważ w kapitule do spraw przedsiębiorczości kobiet mnie usytuowano, być może dlatego, że parę lat temu zostałam ambasadorką przedsiębiorczości kobiet, więc tym bardziej czuję się w obowiązku wspierać kobiety działające w obszarze przedsiębiorczości i promować te kobiety.
W ramach konferencji odbywają się także konkursy Polka XXI w różnych kategoriach, między innymi przedsiębiorczość, w nim bierze udział Opolanka – Aneta Zariczna-Jaremkowska – twórczyni marki „Bezglutenowi”, która jest obecna w wielu polskich miastach.
Ale wydarzenie „Polka XXI wieku” jest tak pomyślane, by rozmawiać o wszelkich najważniejszych dla kobiet i Polek kwestiach, zatem rozmawiamy o sprawach przedsiębiorczości kobiet, ale rozmawiamy także o sprawach związanych z administracją, rozmawiamy o samorządzie, o edukacji, rozmawiamy o menadżerkach, rozmawiamy o rolach społecznych, o problemach w rodzinach, o zdrowiu. Wszystko po to by jak najlepiej pokazać postać współczesnej kobiety – kobiety XXI wieku. Ja mam takie poczucie, że wciąż są takie dosyć standardowe sposoby postrzegania kobiet czyli albo kobieta współczesna to albo wojująca feministka, albo Matka-Polka. Tymczasem to skrajnie zarysowane wizerunki, a przecież pomiędzy nimi jest wiele kobiet, które nie widzą siebie w takich skrajnie spolaryzowanych rolach. Moim zdaniem współczesna kobieta jest właśnie gdzieś na obszarze leżącym pomiędzy tymi tradycyjnymi sylwetkami. To nie do końca jest wojująca feministka i nie zawsze jest to tylko i wyłącznie Matka-Polka. Współczesna kobieta to osoba, która potrafi się realizować zarówno społecznie, jak i rodzinnie, aktywna zawodowo, znająca swoją wartość, interesująca się współczesnymi zagadnieniami Zresztą potwierdzają to badania, że współczesne Polki są bardzo zainteresowane światem zewnętrznym, mają dużą świadomość, swoje własne zdanie w kwestiach dotyczących najnowszych wydarzeń i nowych trendów, że są to niezwykle świadome, a przede wszystkim aktywne osoby.

Wydaje się, że walczące feministki roztaczają negatywny obraz kobiet mających poglądy konserwatywne, malując je jak postacie rodem z głębokiego średniowiecza…
Współczesne feministki bardzo wąsko myślą o kobietach, wtłaczają nas tylko w jedną bądź drugą rolę, nie dostrzegają tego czym współczesna kobieta jest. A t ojest bardzo niebezpieczne, bo kobiety stanowiąc połowę społeczeństwa, stanowią również bardzo ważny czynnik do rozwoju wszelakich dziedzin, wszelakich frontów codziennego życia, więc ograniczanie nas tylko do dwóch ról, albo wojującej, albo spolegliwej, jest bardzo niebezpieczne. Stąd właśnie tak ważna jest nasza propozycja spojrzenia na Polkę XXI wieku przez pryzmat szerokiego spektrum ról, jakie współczesna Polka realizuje. Już samo zdefiniowanie się będzie bardzo cennym efektem tego wydarzenia.

Czy spotkanie to tylko okazja do zapytania, czy też organizatorzy przedstawią też jakieś propozycje programowe?
Z jednej strony będzie to próba diagnozy, dowiedzenia się czym żyją polskie kobiety, ale będą też spotkania z ekspertkami w różnych dziedzinach, a ponadto będziemy gościć pana Premiera Mateusza Morawieckiego, który przedstawi propozycje rządu dla kobiet.

Powiedziała Pani, że to jest inicjatywa apolityczna, a czy możemy liczyć, że będzie to początek jakiegoś ogólnopolskiego ruchu świadomych kobiet, czy przewidywane są jakieś działania lokalne?
Na razie nie ma takiej intencji, ale być może tak się właśnie wydarzy, bo kobiety stanowią bardzo silne środowisko prospołeczne, chętnie angażują się w działania rozwojowe, charytatywne, wspierające się nawzajem. Może się okazać, że z takich centralnych debat wykluje się inicjatywa spotkań lokalnych. Skoro w kobietach jest taki wielki duch obywatelski, duch aktywności, to na pewno warto go wykorzystać, bo to na pewno przyniesie efekt w postaci kapitału społecznego czy wiedzy.

od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska