W 1981 roku w Kluczborku był nie tylko obowiązkowy pochód 1 maja. Tłumy przyszły na obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Święto Konstytucji 3 Maja w Kluczborku w 1981 roku.
Święto Konstytucji 3 Maja w Kluczborku w 1981 roku. Piotr Jan Musiał
- To był prawdziwie wiosenny powiew wolności, Święto Konstytucji 3 Maja zorganizowane przez NSZZ Solidarność w Kluczborku. To było ponad 40 lat temu - wspomina Piotr Musiał, jeden z działaczy kluczborskiej Solidarności.

Rok 1981 roku kojarzy się dzisiaj przede wszystkim z ogłoszeniem stanu wojennego przez generała Wojciecha Jaruzelskiego.

To stało się jednak dopiero 13 grudnia 1981 roku, natomiast wcześniej przez ponad rok trwał karnawał Solidarności.

Związek zawodowy NSZZ Solidarność liczył wówczas 10 milionów członków! Organizacje związkowe powstały we wszystkich przedsiębiorstwach i instytucjach.

Jednym z przejawów karnawału Solidarności było to, że w maju pochody zorganizowano nie tylko 1 maja (w Święto Pracy), ale także 3 maja (w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r.).

- To był prawdziwie wiosenny powiew wolności! Święto Konstytucji 3 Maja zorganizowane przez Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” w Kluczborku. To było już ponad 40 lat temu - mówi Piotr Musiał, były przewodniczący komitetu zakładowego Solidarności w kluczborskim ZEC-u.

Przewodniczący komisji zakładowych Solidarności spotykali się w zabytkowym ratuszu na kluczborskim rynku aż do czasu wprowadzenia stanu wojennego. Tam mieścił się zarząd.

- Byliśmy tedy jak jedna rodzina: robotnicy, nauczyciele, prawnicy, lekarze, pielęgniarki. Nie to co dzisiaj, kiedy wszyscy są skłóceni ze sobą... - wspomina Piotr Musiał.

[b]Jesienią 1981 roku [b]do Kluczborka przyjechała Anna Walentynowicz, słynna suwnicowa ze Stoczni Gdańskiej, współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych.

Spotkanie z Anną Walentynowicz zorganizowano w auli I LO Ogólnokształcącego w Kluczborku przy ul. Mickiewicza, prowadził je Stanisław Dobrzański, przewodniczący NSZZ Solidarność ziemi kluczborskiej.

Zachowało się zdjęcie z tego spotkania. Więcej zdjęć jest z obchodów Święta Konstytucji 3 maja.

- Zrobiłem skany starych negatywów. Na zdjęciach jest przewodniczący Stanisław Dobrzański, członkowie MKZ, prawnik Wojciech Gilewicz, dyrektor muzeum Roman Pastwiński, lekarz Głąb i inni - wylicza Piotr Musiał.

Z okazji obchodów 25-lecia samorządu na kluczborskim Rynku można oglądać wystawę fotograficzną "Jak zmieniał się Kluczbork na przestrzeni 25 lat".Główne obchody 25-lecia samorządu terytorialnego w Kluczborku zaplanowano na piątek, 22 maja. O godz. 14.00 w sali konferencyjnej w urzędzie miejskim przy ul. Katowickiej rozpocznie się konferencja. Były burmistrz Ginter Jendrszczok opowie o początkach samorządu gminnego w Kluczborku. Aktualny burmistrz Jarosław Kielar będzie mówił o dynamiczny rozwoju Kluczborka dzięki dotacjom unijnym po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Wręczy także wyróżnienia z okazji 25-lecia przywrócenia samorządu.

Jak zmienił się Kluczbork w ciągu 25 lat [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska