W 2018 roku OCRG zakontraktuje ponad 90 procent pieniędzy z unijnej puli dla przedsiębiorców. Na jaką pomoc mogą jeszcze liczyć firmy?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Pierwsze spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców odbyło się w opolskim urzędzie marszałkowskim.
Pierwsze spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców odbyło się w opolskim urzędzie marszałkowskim. archiwum umwo
Na lata 2019 i 2020 Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki będzie miało do dyspozycji ok. 14,5 mln euro, które trzeba wykorzystać do końca 2020 roku.

Do końca roku OCRG będzie miało zakontraktowane ponad 90 proc. z puli, jaką dysponuje na lata 2014-2020. To w sumie 161,5 mln euro, z czego ok. 100 mln euro przeznaczono na dotacje, a pozostałą część na tzw. instrumenty zwrotne, czyli pożyczki i poręczenia.

- W 2018 roku planujemy przeprowadzenie trzech naborów. Wkrótce rozpocznie się nabór na technologie informacyjno-komunikacyjne, w czerwcu zaplanowaliśmy nabór na współpracę gospodarczą i promocję, a w październiku - na innowacje w przedsiębiorstwach - wyliczał Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG, na dzisiejszej konferencji poświęconej unijnemu wsparciu regionalnemu dla przedsiębiorców.

- Właśnie rozpoczynamy cykl konferencji, na których będziemy informować, gdzie i z jakiej pomocy mogą korzystać firmy. Wśród trzech głównych obszarów wsparcia są: pożyczki i poręczenia, na które łącznie z poprzedniej i obecnej perspektywy mamy ok. 500 mln zł; dotacje i pieniądze na podnoszenie kwalifikacji przez Biuro Usług Rozwojowych - mówił marszałek województwa Andrzej Buła. - Złożyliśmy też duży projekt na 35 mln zł na wsparcie szkolnictwa zawodowego.

Dzisiejszą konferencją OCRG rozpoczęło cykl jedenastu spotkań z przedsiębiorcami (odbędą się w każdym powiecie i potrwają do końca kwietnia), podczas których przedsiębiorcy będą mogli uzyskać informacje o różnych rodzajach wsparcia.

Marszałek Andrzej Buła podkreślił, że wsparcia udziela nie tylko OCRG, ale i współpracujące z nim instytucje otoczenia biznesu, m.in. Fundacja Rozwoju Śląska, Opolski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych i Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju oraz izby gospodarcze i BCC.

Grzegorz Obara, prezes Opolskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju przypomniał, że to instytucja stworzona specjalnie do wspierania przedsiębiorczości, zasilona przez samorząd województwa kwotą 26 mln zł. - We wtorek podpiszemy pierwszą umowę na udzielenie pożyczki, a kolejne kilkanaście wniosków jest w trakcie rozpatrywania - mówił.

Zobacz też: Opolskie Info [16.03.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska