W autobusach i na przystankach w Opolu zostaną zamontowane biletomaty

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Biletomaty w komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Wkrótce bilety będzie można kupić w Opolu.
Biletomaty w komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Wkrótce bilety będzie można kupić w Opolu. Pawel Relikowski / Polska Press
Urząd Miasta Opola otworzył właśnie oferty przetargowe w tej sprawie. - W najbliższych miesiącach urządzenia zostaną zamontowane i będzie można z nich korzystać - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Chodzi o 95 biletomatów, które zostaną zamontowane w autobusach Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu oraz 10 stacjonarnych, które staną na najbardziej obleganych przez pasażerów przystankach.

Do przetargu na ich dostarczenie stanęła jedna firma, która zaproponowała kwotę 16 milionów złotych. To o około milion więcej niż zaplanowało miasto.

- Ale nie jest to wielki problem. Znajdziemy dodatkowe pieniądze - mówi prezydent Wiśniewski.

85 procent kwoty na zakup biletomatów to dofinansowane z Unii Europejskiej.

- Na system złożą się również nowoczesne elektroniczne tablice informacji pasażerskiej, które również zostaną zamontowane na najbardziej obleganych przystankach - dodaje Arkadiusz Wiśniewski. - Będzie ich 44 i znajdziemy na nich informacje m.in. za ile minut przyjedzie najbliższy autobus, jakiej będzie linii, jaką trasą pojedzie.

Na unijny projekt składa się również zakup 60 niskopodłogowych, klimatyzowanych autobusów z niskoemisyjnymi silnikami diesla i przebudowa zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego.

Niebawem zostanie rozstrzygnięty przetarg na zakup 25 nowych wozów. Wcześniej przyjechało do Opola 28 autobusów firmy MAN.

Z kolei w zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego przy ulicy Luboszyckiej trwa największa od wielu lat inwestycja. Gotowa jest już nowoczesna hala diagnostyczna, z której mogą korzystać autobusy. Pojazdy przechodzą w niej wymagane przeglądy techniczne, a także są myte i odkurzane.

Wszystkie instalacje hali zostały tak zaprojektowane, aby możliwa była obsługa autobusów zasilanych nie tylko olejem napędowym, ale także gazem. W budynku hali znajdują się również pomieszczenia socjalne dla pracowników zaplecza i kierowców.

Projekt zakłada też przebudowę wszystkich dróg komunikacyjnych, a także placów postojowych. Kluczowym elementem inwestycji jest też modernizacja stacji paliw, obejmująca wymianę wszystkich instalacji. Cała inwestycja zakończy się w 2019 roku.

Na cały projekt związany z niską emisją Unia Europejska daje 112 mln zł.

Autobusy pojawiły się w bazie na ulicy Luboszyckiej.

28 nowych autobusów MZK w maju wyjedzie na ulice Opola. To b...

Zobaczcie animowane infografiki pokazujące przebieg wszystkich autostrad w Polsce, ich płatne odcinki, ceny i fragmenty w budowie. Kliknij i zobacz poszczególne drogi >>>

Autostrady w Polsce: Ile mają kilometrów? [MAPY, WIZUALIZACJ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska