W Białej będzie więcej godzin języka niemieckiego. To efekt decyzji samorządu

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Na sesji miejskiej 24 lutego burmistrz Białej Edward Plicko poinformował, że po analizie budżetu oświatowego zdecydował dofinansować jedną, dodatkową lekcję nauki języka mniejszości.
Na sesji miejskiej 24 lutego burmistrz Białej Edward Plicko poinformował, że po analizie budżetu oświatowego zdecydował dofinansować jedną, dodatkową lekcję nauki języka mniejszości. Archiwum NTO
Od poniedziałku dzieci w gminie Biała będą mieć dodatkową lekcję języka niemieckiego. Dofinansuje to gmina. Decyzja została podjęta jeszcze w lutym.

Gmina Biała weszła do grupy samorządów, które sfinansują dodatkowe lekcje języka niemieckiego dla dzieci z rodzin deklarujących przynależność do mniejszości niemieckiej. W styczniu Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Niemców w gminie Biała przekazało do władz gminy petycję, podpisaną przez ok. 1,7 tysiąca osób, aby samorząd sfinansował dwie dodatkowe lekcje języka niemieckiego dla mniejszości.

Na sesji miejskiej 24 lutego burmistrz Białej Edward Plicko poinformował, że po analizie budżetu oświatowego zdecydował dofinansować jedną, dodatkową lekcję nauki języka mniejszości.

- Decyzja obowiązuje od 1 marca, ale musieliśmy zmienić plan lekcji, tak więc dodatkowa lekcja języka niemieckiego wchodzi u nas w poniedziałek 6 marca – informuje Joanna Macioł, dyrektor Szkoły Podstawowej w Białej. – Z tych zajęć korzysta zdecydowana większość dzieci z klas I – VI. Kiedy ilość tych godzin nauki zmniejszyła się, udało nam się uniknąć zwolnień w kadrze nauczycielskiej. Nasi germaniści uczyli też innych przedmiotów, do których mają uprawnienia. Teraz też nie musieliśmy nikogo dodatkowo zatrudniać.

Decyzję o ograniczeniu finansowania nauki języka ojczystego dla mniejszości niemieckiej z 3 do 1 godziny tygodniowo przed rokiem podjął Sejm w ustawie budżetowej. Wnioskował o to poseł Janusz Kowalski. Już w połowie ubiegłego roku władze kilku gminnych samorządów na Opolszczyźnie zdecydowały się przejąć ten wydatek i nadal utrzymywać 2 lub 3 godziny językowe. Na przykład w sąsiedniej gminie Głogówek gmina finansuje jedną lekcję dodatkowo w tygodniu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska