W Brzegu powstanie Muzeum Kresów - poinformowało Ministerstwo Kultury. Ma być filią Muzeum Piastów Śląskich

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Muzeum ma powstać w budynku Gimnazjum Piastowskiego w Brzegu.
Muzeum ma powstać w budynku Gimnazjum Piastowskiego w Brzegu. UM Brzeg
Nawet 50 milionów złotych może kosztować adaptacja budynku przyszłego Muzeum Kresów w Brzegu. Jego utworzeniem jest zainteresowane Ministerstwo Kultury.

Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów będzie oddziałem Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, które jest instytucją współprowadzoną i współfinansowaną przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – zapowiada oficjalnie biuro prasowe resortu.

Wygląda więc na na to, że w końcu ziści się marzenie wielu środowisk kresowych na Opolszczyźnie.

Pomysł utworzenia Muzeum Kresów Wschodnich w budynku Gimnazjum Piastowskiego w Brzegu dojrzewa od 7 lat. W maju za zgodą rady miejskiej, burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak i dyrektor Muzeum Piastów Śląskich Dariusz Byczkowski podpisali list intencyjny, w którym władze miejskie deklarują przekazanie na ten cel dużego kompleksu zabytkowych, barokowych budynków przy ul. Moniuszki i Chrobrego.

Dawniej mieścił się tam ośrodek szkoleniowy milicji i policji. Kilkanaście lat temu budynki przejęła gmina i nie może ich zagospodarować.

- To szansa i jedyna możliwość zagospodarowania dawnego Gimnasium Ilustrae i jednocześnie rozszerzenia oferty Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu - mówił na sesji rady miejskiej dyrektor Byczkowski.

Wstępny koszt adaptacji budynku na potrzeby muzealne opiewa na ok. 50 milionów złotych, a jego realizacja może trwać kilka lat.

Burmistrz Jerzy Wrębiak zastrzega, że miasta nie stać na udział finansowy w tych pracach, a przekazanie siedziby uważa za wkład miasta w tę inicjatywę.

Pieniądze na remont i organizację wystawy mają pochodzić z budżetu ministerstwa. Niewielkie wsparcie, w stosunku do skali wydatku, zadeklarowali też marszałek i starosta brzeski.

Muzeum Kresów podniesie bieżące koszty funkcjonowania Muzeum Piastów Śląskich. Obecnie jego roczny budżet wynosi ok. 2 mln złotych, z czego 80 procent pokrywa dotacja z Ministerstwa Kultury.

To nie pierwsza placówka muzealna w Polsce, poświęcona Kresom i wspierana finansowo przez resort kultury. W 2017 roku ministerstwo przekazało prawie 11 mln złotych na zakup pałacu Lubomirskich w Lublinie. Kupiło go od uniwersytetu Muzeum Narodowe w Lublinie, z przeznaczeniem na organizację Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej.

Jeszcze w 2016 roku, odpowiadając na interpelację opolskiego posła Tomasza Kostusia, minister kultury Piotr Gliński odpisał, że zna plany utworzenie muzeum kresów w Brzegu, ale głównym projektem resortu jest dla niego muzeum w Lublinie.

- Ewentualne utworzenie muzeum poświęconego tematyce kresów dawnej Rzeczpospolitej w Brzegu zależeć będzie przede wszystkim od władz lokalnych – pisał wtedy minister Gliński.

Do połowy 2022 roku ma też powstać Muzeum Kresów Rzeczpospolitej Obojga Narodów w Sejnach, w budynkach dawnego klasztoru fraciszkanów. Ministerstwo kultury przyznało na ten cel 17 mln złotych dofinansowania miejscowej parafii.

We wrześniu natomiast ma zostać otwarte Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska