W Chrząstowicach odsłonięto dziś tablice z nazwiskami niemieckich żołnierzy poległych w styczniu 1945

fot. Sławomir Mielnik
fot. Sławomir Mielnik
Na dwóch czarnych marmurowych tablicach na cmentarzu komunalnym umieszczono nazwiska 25 poległych w czasie przejścia frontu oraz słowa Alberta Schweitzera: Groby żołnierzy są największymi głosicielami pokoju.

- Nasi mieszkańcy po przejściu frontu pozbierali ciała żołnierzy - i niemieckich, i radzieckich i pochowali je na tutejszym cmentarzu - opowiada Józef Duda, członek zarządu Koła DFK. - Tutejszy leśniczy zebrał ich nieśmiertelniki i wysłał je do Kassel w Niemczech. Po latach z tamtejszej Fundacji Opieki nad Grobami Wojennymi otrzymaliśmy listę nazwisk żołnierzy, którzy zginęli w czasie walk o Chrząstowice. Ciała czerwonoarmistów po jakimś czasie ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Opolu. Groby w Chrząstowicach cały czas były zadbane przez mieszkańców. szczególnie przez panią Helgę Michen.

Pomysł ustawienia tablic z nazwiskami pojawił się w 2007 roku, gdy do Chrząstowic przyjechał jeden z potomków poległych żołnierzy.

- Mogliśmy go zaprowadzić na to miejsce, ale musiał nam uwierzyć na słowo, że jego ojciec jest tu pochowany - mówi Helena Rogacka, wójt gminy Chrząstowice.

- Teraz te groby przestały być anonimowe - uważa Krzysztof Warzecha, przewodniczący Zarządu TSKN. - Krewni, którzy przyjadą tu szukać swoich bliskich, będą mogli odnaleźć ich nazwiska. A dla nas te tablice są przypomnieniem, jak wielką wartością jest pokój w czasach, w którym żyjemy.

W uroczystościach w Chrząstowicach uczestniczyli m.in. przewodniczący Zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Bernard Gaida, lider TSKN Norbert Rasch oraz konsul Niemiec w Opolu Ludwig Neudorfer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska