W Chrząstowicach stanęły znaki z dwujęzycznymi nazwami miejscowości

fot. Andrzej Jagiełła
fot. Andrzej Jagiełła
Po Radłowie i Cisku - Chrząstowice są trzecią gminą w województwie opolskim, która oficjalnie wprowadziła dwujęzyczne nazwy miejscowości. Gmina będzie pierwszą w regionie, w której pojawią się również drogowskazy z dwujęzycznymi nazwami wsi.

Odsłonięcia tablicy z napisami Chrząstowice - Chronstau dokonali: konsul Niemiec Ludwig Neudorfer, poseł na Sejm RP Ryszard Gala i Norbert Rasch, przewodniczący Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

Możliwość używania - obok nazw urzędowych - również tradycyjnych nazw miejscowości w języku mniejszości dopuszcza ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych, oraz języku regionalnym z 2005 roku. Prawo do tego mają gminy, gdzie nie mniej niż 20 proc. mieszkańców deklaruje przynależność do mniejszości narodowej.

Gmina Chrząstowice uzyskała z MSWiA w 2007 roku pozytywną odpowiedź na swój wniosek i została wpisana do rejestru gmin, na których obszarze używane są nazwy w języku mniejszości.
Wprowadzenie dwujęzycznych nazw poprzedziły konsultacje z mieszkańcami każdej wsi.
- W naszej gminie przebiegły one praktycznie bez problemów - mówi Helena Rogacka, wójt Chrząstowic. - Mieszkańcy wyrazili zgodę i zaakceptowali nazwy, które obowiązywały przed 1939 rokiem.

Na uroczyste odsłonięcie tablicy z napisem Chrząstowice - Chronstau przybyli opolscy posłowie, przedstawiciele władz państwowych i wojewódzkich, urzędu marszałkowskiego, konsul Niemiec z Opola, wójtowie gmin powiatu opolskiego ziemskiego, księża oraz przedstawiciele organizacji mniejszości niemieckiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska