W ciąży lekarstwa łykaj rozsądnie

fot. sxc
Będąc w ciąży, nie wolno leczyć się samej, ale nawet w przypadku błahego przeziębienia zasięgnąć rady lekarza.
Będąc w ciąży, nie wolno leczyć się samej, ale nawet w przypadku błahego przeziębienia zasięgnąć rady lekarza. fot. sxc
Co ma zrobić przyszła mama, gdy boli ją głowa lub łapie przeziębienie?

Chyba każda przyszła mama doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w swoim stanie powinna w sposób wyjątkowy dbać o zdrowie. Jeśli jednak jest zmuszona przyjąć lekarstwa, powinna to robić rozsądnie - przede wszystkim czytając dołączone do medykamentu ulotki informacyjne.

Tam znajdzie wszelkie niezbędne na ten temat informacje. Z pozoru bowiem niegroźna witamina czy syrop mogą być dla kobiety w ciąży zakazane.
Najbezpieczniej jednak nie leczyć się samej, ale nawet w przypadku błahego przeziębienia zasięgnąć porady lekarza.

- Ja swoje przeziębienie zbagatelizowałam i będąc w ciąży, nabawiłam się zapalenia oskrzeli - wspomina Marta Dąbrowska, mama małego Adriana. - Bardzo się wystraszyłam, gdy lekarz przepisał mi antybiotyk. Choć zapewniał, że mogę go brać bezpiecznie, bałam się o zdrowie mojego dziecka.

Alicja Piątkowska-Pawlica, ginekolog położnik z Opola, przyznaje, że niekiedy bez antybiotyku w ciąży się nie obejdzie.
- Jeśli infekcja jest bakteryjna i ma ostre objawy, lekarz doradzi najbezpieczniejszy lek. Zastosowanie antybiotyku niesie wtedy o wiele mniejsze zagrożenie, niż gdyby się go nie przyjęło - mówi doktor Piątkowska-Pawlica. - Infekcja może bowiem przenieść się na płód. Jest grupa takich antybiotyków, które kobiety w ciąży mogą przyjmować, jeśli jest taka konieczność. To na przykład leki z grupy penicylin czy cefalosporyn.

Jeśli lekarz stwierdzi, że infekcja ma tło wirusowe, antybiotyki nie są potrzebne. Wtedy po prostu trzeba chorobę "wyleżeć".

By złagodzić objawy kataru, można stosować wodę morską, maść majerankową lub - jeśli katar bardzo dokucza - krople do nosa, ale te dla dzieci i niezbyt często.

Ostatnio pojawił się także na rynku specjalny syrop homeopatyczny dla kobiet w ciąży. Można go stosować przy suchym, uporczywym kaszlu, który nie pozwala zasnąć.

Jak sobie radzić z bólem głowy czy stawów?
- Najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym będą tabletki zawierające paracetamol - podkreśla Alicja Piątkowska-Pawlica. - Mają one także działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. W wyjątkowych sytuacjach można także wziąć polopirynę. Ale już leki na bazie ibuprofenu nie są w ciąży wskazane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska