W co się bawić?

Monika Kluf
W Kluczborku w obydwu domach kultury nie będzie zajęć dla dzieci, które zostają w mieście. Za to bilety na kryty basen będą tańsze.

Rozpoczął się pierwszy tydzień wakacji. Postanowiliśmy sprawdzić, jak dzieci, które w czasie wakacji nigdzie nie wyjeżdżają, będą mogły spędzić ten czas.
Z półkolonii skorzystają w Kluczborku dzieci i młodzież z rodzin ubogich lub dotkniętych patologiami. - Dla pozostałych dzieci i młodzieży półkolonii nie będzie. Nie zgłosił się bowiem nikt, kto chciałby zorganizować taką formę wypoczynku. Chociaż wiemy, że chętnych do skorzystania z półkolonii jest wielu - mówi Tadeusz Konarski, dyrektor Administracji Kultury i Oświaty przy Urzędzie Miejskim w Kluczborku.
Jego zdaniem zorganizowaniem półkolonii mogłyby się zająć szkoły. - W ich trudnej sytuacji finansowej byłaby to możliwość podreperowania budżetu, nauczyciele mogliby sobie dorobić. Ale odzewu nie ma.

Pozostaje jeszcze oferta lokalnych placówek kulturalno-oświatowych. - Nie organizujemy żadnych zajęć w czasie wakacji - usłyszeliśmy w Kluczborskim Domu Kultury. - Dlatego, że większość pracowników ma wtedy urlopy - wyjaśniła nam Grażyna Zawada, instruktor ds. programowych w KDK. - Poza tym nie mamy na takie dodatkowe zajęcia pieniędzy.
W efekcie w KDK w czasie wakacji będą się odbywać tylko zajęcia kółka fotograficznego.
Natomiast w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Damrota będzie działać tylko kółko muzyczne. Reszta zajęć na czas wakacji jest zawieszona, bo - jak nam wyjaśniono - MDK jest jednostką oświatową i instruktorzy są zatrudnieni tak jak nauczyciele. MDK ma więc przerwę wakacyjną.
Do wyboru pozostają więc turnieje koszykówki ulicznej i siatkówki plażowej, zainaugurowane podczas Dni Kluczborka. Mecze będą rozgrywane co dwa tygodnie, począwszy od najbliższej soboty, do końca wakacji, w Ośrodku Turystyczno-Wypoczynkowym w Bąkowie. Finał zaplanowano na 1 września. Chętni do udziału w turnieju mogą w każdej chwili włączyć się do rozgrywek. Trzeba tylko zgłosić się przed meczem do któregoś z obecnych tam organizatorów.

Urząd Miejski w Kluczborku postanowił na czas wakacji obniżyć o połowę cenę biletów dla dzieci i młodzieży na krytą pływalnię (będzie to 1,50 zł) i na korty Ośrodka Sportu i Rekreacji (2,50 zł za godzinę).
Najciekawszą ofertę dla dzieci i młodzieży spędzających wakacje w mieście przygotowali harcerze z kluczborskiego hufca ZHP. Przez cały sierpień w harcówce przy ul. Wolności od 9.00 do 18.00 (z przerwą od 13.00 do 14.00) będą się odbywały zajęcia plastyczne, sportowe, taneczne, fotograficzne i klub wideo, dla harcerzy i niezrzeszonych. Będą też trzydniowe biwaki dla wszystkich chętnych nad Wartą koło Praszki.
W Wołczynie także nie będzie żadnej półkolonii dla dzieci i młodzieży, a znaczna część zajęć w tamtejszym ośrodku kultury jest na czas wakacji zawieszona. - Ze względu na to, że przez 10 miesięcy bardzo intensywnie pracujemy i wakacje trzeba wykorzystać na urlopy. A co do półkolonii, powinny się tym zajmować raczej szkoły - powiedział nam Stanisław Bigus, dyrektor wołczyńskiego Domu Kultury. - Ale w miarę możliwości i potrzeb będziemy się starali coś zorganizować.

W czasie wakacji będzie się w Wołczynie odbywał Turniej Piłki Nożnej Drużyn Podwórkowych. Zaczął się wczoraj i potrwa do 14 lipca. Jest to impreza dla uczniów podstawówek i gimnazjów. Dzieciaki tworzą pięcioosobowe drużyny, udział w turnieju mogą zgłaszać w szkole nr 2 prowadzącemu nauczycielowi.
W Byczynie tamtejszy ośrodek kultury będzie prowadzić sporo zajęć dla dzieci, które zostają na wakacje w mieście. - Normalnie będą działać nasze koła zainteresowań. Będą zajęcia plastyczne, taneczne, sportowe - wylicza Robert Świerczek, dyrektor tej placówki. - W ramach zajęć sportowych będziemy prowadzić szkółkę piłkarską i szkółkę pływania na naszym basenie, zakończoną egzaminem na kartę pływacką, a także rozgrywki w siatkówkę plażową. Planujemy też rozbudowane zajęcia wokalne i instrumentalne. Do tego zajęcia na siłowni kulturystycznej, która będzie czynna w czasie wakacji od rana do wieczora. Rodzice mogą być spokojni, będziemy się starali wypełnić czas dzieciakom do południa zajęciami sportowymi, przede wszystkim jak będzie pogoda, na basenie. Po południu także. I będą cały czas pod dobrą opieką - zapewnia Robert Świerczek.

- Jeśli ktoś będzie się nudził, może przyjść do nas - mówi Mariola Mandryga, komendantka hufca ZHP w Byczynie. - Praktycznie codziennie są tam instruktorzy i harcerze. Jeśli będą chętni, na pewno coś się będzie działo, zależy tylko, ile osób przyjdzie i w jakim wieku. Natomiast oficjalnie Nieobozową Akcję Letnią rozpoczynamy 31 lipca. To będą obozy wędrowne dla harcerzy i niezrzeszonych od wsi do wsi w gminie Byczyna. Oprócz poznawania okolicy uczestnicy obozu będą pomagać rolnikom w czasie żniw, opiekując się ich dziećmi. Zorganizujemy ciekawe zajęcia i zabawy.

W gminie Lasowice nie będzie żadnych zorganizowanych zajęć dla dzieci, które nigdzie nie wyjeżdżają na wakacje.
- Ale będzie można skorzystać z siłowni i sali gimnastycznej szkole w Lasowicach Wielkich. Koło szkoły mieszka małżeństwo nauczycieli wychowania fizycznego. Udostępnią salę zainteresowanym, trzeba im to tylko wcześniej zgłosić - powiedział nam Joachim Smolnik, sekretarz gminy Lasowice Wielkie. - Nasza gmina jest typowo wiejska i sporo dzieci spędzi wakacje w domach, pomagając rodzicom przy żniwach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska