W co się bawić?

sxc
sxc
Dziecko bawi się od dnia narodzin, wraz z wiekiem zmienia się jedynie charakter zabawy.

Biuro projektu

Wybieram przedszkole - tu nauka i swawole

ul. Powstańców Śląskich 34 (wyspa Pasieka)

45-087 Opole

Przyjmowanie interesantów:
środa od 13 do 16
piątek od 13 do 16

Infolinia: 880 80 85 55
Od 8:00 do 16:00

Ważne jest, by dobrze dobrać zabawy dla naszych pociech, tak by czerpały z nich jak najwięcej frajdy. To co jest dobre dla trzymiesięcznego malucha, może już nudzić dwulatka. Poniżej prezentujemy zatem (za Fundacją Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego) zabawy dobrane dla najmłodszych w wieku od niemowlęcego do przedszkolnego.

W OKRESIE WCZESNO NIEMOWLĘCYM

Bardzo śmieszną i stymulującą zabawą jest robienie min. Jaskrawe i błyszczące poruszające się przedmioty to znakomity sposób na rozwijanie zmysłu wzroku - prędzej czy później niemowlę wyciągnie rączkę, aby je schwytać. Koordynacja ruchowo wzrokowa wymaga długich ćwiczeń.

W WIEKU TRZECH MIESIĘCY
Nadal przydają się małe, ale bezpieczne przedmioty do chwytania,oraz przedmioty, które można wziąć do rączki i dokładnie obejrzeć. Pamiętaj, że dziecko będzie wszystko podnosić do buzi! Najlepszym miejscem do nauki stania i utrzymywania główki są kolana mamy lub taty. Wyliczanki na palcach rąk i nóg to doskonały sposób, by nauczyć dziecko rozróżniać części ciała. Dzieci uwielbiają być w centrum uwagi, a powtarzanie rytmicznych wierszyków w połączeniu z ruchem stanowi znakomite ćwiczenie fizyczne - dla dziecka i dla ciebie!

W WIEKU SZEŚCIU MIESIĘCY

Oprócz znanych już zabawek przydadzą się przedmioty, którymi można manipulować. Daj dziecku rondelek i łyżkę do bębnienia w rondelek, albo rolkę po ręczniku papierowym, do której z jednego końca będzie chować, a drugim końcem wyjmować różne przedmioty. Zachęć do raczkowania, przykucając i turlając po podłodze rozmaite rzeczy. Wykorzystaj takie, które toczą się, gdy je popchnąć (np. piłkę), oraz takie, które nie chcą się toczyć (np. klocek).

W WIEKU JEDNEGO ROKU

Zabawki dla tej grupy wiekowej bywają skomplikowane i drogie. Kupując je, wybieraj sprawdzonych producentów - zabawki muszą być wykonane solidnie. Najlepsze są takie, które można popychać, ciągnąć, składać, łączyć, uderzać i na których da się jeździć. Zanim zdecydujesz się na zakup, niech twoje dziecko pobawi się zabawkami kolegów lub tymi, które są w świetlicy - w ten sposób zorientujesz się, co najbardziej mu odpowiada. Równie fascynujące, co zabawka, może być jej opakowanie. Pamiętaj, że sprzętami domowymi można bawić się tak samo dobrze, jak drogimi samochodzikami.

W WIEKU DWÓCH LAT
Wybór staje się właściwie nieograniczony. Na tym etapie (wraz z rozwojem mowy) dziecko może zaciekawić dosłownie wszystko. Pamiętaj, że maluchy na ogół rozumieją więcej, niż potrafią wyrazić słowami, więc warto do nich mówić. W tej grupie wiekowej dziecko zaczyna mieć ulubione zabawki i bajki, i wcale go nie nudzi słuchanie tej samej historyjki po raz piętnasty! Rozwija się zdolność koncentracji, dlatego nie dziw się, jeśli po objaśnieniu zasad zabawy na kilka minut zapanuje kompletna cisza! Pamiętaj, że niektóre przedmioty mogą okazać się zbyt skomplikowane i męczące w obsłudze, więc lepiej odłożyć je na później. Ponieważ rozwija się wyobraźnia, dziecko zaczyna lubić zabawy tematyczne i przebieranki. Zorientuj się, jakie programy telewizyjne są odpowiednie dla dwulatka - będziecie mogli oglądać i omawiać je razem.

W WIEKU TRZECH LAT

Twoje dziecko bardzo potrzebuje towarzystwa innych dzieci, a młodsze lub starsze rodzeństwo może mu nie wystarczać. Potrzebę towarzystwa zaspokoi posłanie dziecka do przedszkola, zorganizowanie wizyty znajomych z dziećmi, lub zorganizowanie wizyty dziecka u znajomych. Trzylatek oczekuje, że będziesz znać odpowiedzi na wszystkie pytania "dlaczego?", więc udzielaj ich najlepiej, jak potrafisz. Pamiętaj też, że trzyletnie dziecko łatwo traci pewność siebie, wobec tego chwal każde podjęte działanie, choćby najskromniejsze. Niezależnie od wieku dziecko, które się bawi jednocześnie wiele się uczy, a ty odgrywasz ogromną rolę w tym procesie, zapewniając mu opiekę, bezpieczeństwo, wsparcie i kontakt słowny, bez których zabawa nie miałaby sensu.

Więcej informacji i pomysłów na zabawy znajdziesz tutaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska