W co warto inwestować oszczędności? Specjalista radzi

fot. sxc
Kupno mieszkania - to ryzykowny pomysł, ponieważ ich ceny ciągle spadają. Dodatkowo jest to inwestycja trudna do upłynnienia, gdy szybko potrzebujemy gotówki.
Kupno mieszkania - to ryzykowny pomysł, ponieważ ich ceny ciągle spadają. Dodatkowo jest to inwestycja trudna do upłynnienia, gdy szybko potrzebujemy gotówki. fot. sxc
Paweł Cymcyk, analityk A-Z Finanse: - Nie istnieje coś takiego jak uniwersalna rekomendacja dobra dla wszystkich. Sposób inwestycji musi zależeć od dwóch czynników: ile mamy pieniędzy i na jak długo chcemy je zainwestować.

Małe kwoty ulokowane na krótko nie dają ani bezpieczeństwa, ani możliwości podzielenia ich na różne inwestycje.

Więc jeżeli dysponujemy niewielką kwotą (poniżej 50.000 złotych) i chcemy z niej skorzystać w krótkim czasie, to jedynym wyjściem jest zakup obligacji bądź wpłacenie pieniędzy na lokatę.

Przy większych kwotach (powyżej 100-200 tysięcy złotych) otwierają się przed nami nowe możliwości inwestycyjne i ponownie musimy wiedzieć, jak długo ma trwać nasza inwestycja.

Nieruchomości
Fenomen ostatnich lat, a więc kupno mieszkania - to ryzykowny pomysł, ponieważ ich ceny ciągle spadają. Dodatkowo jest to inwestycja trudna do upłynnienia, gdy szybko potrzebujemy gotówki.
Sądzę, że zróżnicowanie portfela inwestycyjnego (podzielenie gotówki na różne inwestycje), może dać nam nawet dwuprocentowy zysk w tym roku.
Akcje
Przynajmniej w pierwszej połowie br. często będziemy obserwować znaczne wahania notowań na giełdzie, jednak druga połowa powinna przynieść zadowalające wyniki z inwestycji giełdowych.

Dlatego 20 procent portfela powinny stanowić akcje polskie. Przy poprawiającej się sytuacji ekonomicznej powinny one bardziej zyskiwać na wartości niż akcje amerykańskie czy europejskie.

Obligacje i fundusze obligacyjne
Przy narastającej presji na obniżki stóp procentowych w obawie o spowolnienie gospodarcze za 30 procent naszej kwoty doradzam zakup polskich obligacji.
Mniej doświadczeni inwestorzy mogą sięgnąć po fundusze obligacyjne.
Lokaty
Pozostałe 20 procent oszczędności przeznaczmy na 6-miesięczną lokatę. Dziś zarobimy na niej 6-7 procent.
W połowie roku po zakończeniu lokaty jej odnowienie na podobnych warunkach będzie już niemożliwe, więc będzie można przeznaczyć te pieniądze na dokupienie akcji.

Waluty
Za kolejne 15 procent posiadanej kwoty kupiłbym walutę. Nie da się w tym momencie określić, czy za rok euro umocni się bardziej od dolara czy odwrotnie. Zatem postępując najprościej, należy kupić obie waluty za taką samą kwotę.

Szkolenia
Ostatnie 15 procent środków poświęćmy na własną edukację i szkolenia. Czasy kryzysu są idealne do budowania "twardych" kompetencji merytorycznych i zdobywania dodatkowych uprawnień bądź licencji.
Tak niewielki, w stosunku do całych środków, wkład może się okazać najcenniejszy i najbardziej zyskowny, gdy powrócą czasy prosperity. Wtedy zdobyta fachowość i profesjonalizm zwrócą się z nawiązką.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska