W czasie treningu mierzy cukier i wraca do tańca

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Ewa Ledwoń z córeczkami, Zuzia i Lucyna Sochocka w MBP.
Ewa Ledwoń z córeczkami, Zuzia i Lucyna Sochocka w MBP. Sławomir Mielnik
16-letnia Zuzia od 3 lat choruje na cukrzycę typu I. Mimo tego żyje aktywnie. Opowiadała o tym na spotkaniu zorganizowanym przez uczelnię.

Kiedy usłyszałam diagnozę, pojawiły się strach i przerażenie. Rodzice zareagowali podobnie - opowiadała Zuzia Kociubińska z Opola przed czwartkowym spotkaniem dla zainteresowanych tematem cukrzycy typu I w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

Zorganizowała je mgr Ewa Ledwoń z Wydziału Pielęgniarstwa Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.
- Najpierw mocno schudłam i stałam się senna. Podstawowe badania wskazały wysoki poziom cukru. Trafiliśmy do doktora Raka - kontynuowała dziewczynka, która od 11 lat tańczy w zespole „Pech” i mimo choroby nie zrezygnowała z tej pasji. - To dla mnie dodatkowa terapia. Na początku mierzyłam często cukier podczas treningów. Teraz już wiem, jak zachowuje się mój organizm i pomiary robię rzadziej. Kiedy trenuję, czuję się dużo lepiej - wyjaśniała dziewczynka.

Mgr Ewa Ledwoń, która jest także edukatorem cukrzycy, mówiła, że przykład Zuzi dowodzi, że z cukrzycą można żyć aktywnie. - Na dziś nie da się jej wyleczyć, ale są coraz lepsze narzędzia do kontroli - wyjaśniała. Pytana o to, jak zostaje się edukatorem cukrzycy, wyjaśniała, że napisała pracę magisterską o zastosowaniu pomp insulinowych u dzieci z cukrzycą typy I, a współpraca z diabetologiem lek. Sławomirem Rakiem pozwoliła jej na zgłębianie wiedzy z tego zakresu. Zrobiła więc kurs edukatora.

Dr n med. Lucyna Sochocka wyjaśniała, że na studiach pielęgniarskich w PMWSZ w Opolu podejmowana jest tematyka pielęgnacji chorego na cukrzycę i opieki nad nim i rodziną. - Na studiach pierwszego stopnia omawiamy podstawy dotyczące m.in. etiologii choroby i problemów pielęgnacyjnych, jakie mogą się pojawić u chorego dziecka. W ramach praktyk studenci spotykają się z takimi przypadkami na oddziale pediatrii.

Na studiach magisterskich te zagadnienia są pogłębione i dotyczą cukrzycy typu I występującej u dzieci i cukrzycy u dorosłych - opisywała prodziekan Wydziału Pielęgniarstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska