W czwartek Mędzynarodowy Dzień Mediacji

Archiwum
Prokuratury Okręgowa i Rejonowa w Opolu.
Prokuratury Okręgowa i Rejonowa w Opolu. Archiwum
We wszystkich prokuraturach na terenie województwa będą udzielane darmowe porady.

Wszystko w ramach Międzynarodowego Dnia Mediacji, który w czwartek organizowany jest we wszystkich prokuraturach rejonowych w regionie w godzinach ich pracy. W związku z tym prokuratorzy będą udzielać wszystkim zainteresowanym bezpłatnych porad i informacji na temat mediacji w postępowaniu karnym.

- Chcemy zachęcać poszkodowanych i sprawców przestępstw do skorzystania z tej formy rozstrzygania sporów - mówi prokurator Lidia Sieradzka z Prokuratury Okręgowej w Opole.

Bo mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu na drodze negocjacji prowadzonych przy udziale osoby trzeciej, czyli mediatora.

- Jest on bezstronny, nie reprezentuje interesów ani ofiary, ani sprawcy przestępstwa, a jego zadaniem jest wspieranie przebiegu negocjacji, łagodzenie powstającego napięcia i pomoc w wypracowaniu porozumienia - dodaje prokurator Sieradzka.

Przekazanie sprawy do postępowania mediacyjnego może nastąpić wyłącznie z inicjatywy lub za zgodą pokrzywdzonego i oskarżonego. Obie strony muszą zatem świadomie i dobrowolnie wyrazić zgodę na uczestniczenie w mediacji.

Mediacja jest wskazana przede wszystkim gdy: między stronami istnieje łączący ich stosunek (bliski, stały kontakt), zdarzenie będące powodem konfliktu ma charakter jednostkowy, konflikt istnieje od niedługiego czasu, strony zdają sobie sprawę, że brak porozumienia może doprowadzić do niepożądanego rozwiązania.

Co można ugrać mediacją? Oskarżony może np. przeprosić poszkodowanego i dogadać się z nim co do odszkodowania, które mu wypłaci. W zamian może liczyć na łagodniejszy wyrok, albo prokurator może nawet warunkowo umorzyć postępowanie. Co ważne koszty mediacji ponosi skarb państwa.

Nie każda sprawa karna może być objęta postępowaniem mediacyjnym. Według Rekomendacji Komitetu Ministrów Rady Europy dla Państw Członkowskich z września 1999r. podstawowe kryteria doboru spraw do mediacji, to:

- zdolność i przewidywalna gotowość stron do mediacji
- nie budzące wątpliwości okoliczności sprawy
- zgodność stron konfliktu co do faktów związanych z przestępstwem (chociaż nie jest konieczne przyznanie się do winy przez sprawcę).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska