W czwartek w Bibliotece Caritas miał miejsce kolejny wykład

Redakcja
Biblioteka Caritas kontynuuje w nowym roku spotkania z niemiecką i śląską kulturą i historią. W ostatni czwartek stycznia wykład “Hrabia Helmut James von Moltke z Krzyżowej a opozycja antyhitlerowska" zaprezentował dr Norbert Honka z UO.

Przypomniał on, że Helmut James von Moltke wywodził się z rodziny o patriotycznych tradycjach (dziadek był pruskim feldmarszałkiem), ale daleko mu było do fascynacji nazizmem.

Ów sprzeciw był pierwszą przyczyną założenia wspólnie z Peterem Yorkiem von Wartenburgiem grupy opozycjonistów. Gestapo miało w przyszłości nadać jej nazwę Kreisauer Kreis (Krąg z Krzyżowej). Do jej ścisłego grona należało około 20 osób - katolików i ewangelików, ludzi różnych poglądów i temperamentów politycznych.

- W 1940 roku - kiedy większość Niemców podziwiała sukcesy militarne Wehrmachtu - mówił dr Honka - grupa z Krzyżowej zaczęła tworzyć program budowy powojennych, wolnych od nazizmu Niemiec.

Chciała ona zbudowania powojennej Europy na bazie federacji, zaś Niemcy miały być włączone w tę polityczną strukturę. Odbudowa kraju po upadku dyktatury miała być wspólnym dziełem robotników i Kościołów.

Państwo niemieckie oparte na małych wspólnotach z własnym samorządem powinno gwarantować obywatelom wolność sumienia, stabilność prawną, prawo do pracy i własności. Niestety, po nieudanym zamachu Stauffenberga, członków grupy dotknęły aresztowania i represje, aż do kary śmierci włącznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska