W diecezji opolskiej rozpoczęła się akcja „Tlen dla Peru”

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Śmierć Estery Villanueva stała się katalizatorem, który przyspieszył akcję.
Śmierć Estery Villanueva stała się katalizatorem, który przyspieszył akcję. Archiwum prywatne
Celem akcji jest zakup generatora tlenu dla chorujących z powodu koronawirusa. Jego koszt to ok. 615 tys. zł. Akcje zainicjował ks. Henryk Pocześniok, proboszcz w Steblowie, który w latach 1993 – 2005 pracował na misjach w tym kraju. Datki można wpłacać na konto Funduszu Misyjnego Diecezji Opolskiej, koniecznie z z dopiskiem „Tlen dla Peru”.

Adresatem tej pomocy będą mieszkańcy prowincji Oxapampa. Pracuje tam – w parafii Quillazu – pochodzący z diecezji opolskiej ks. Gerard Tyralla, zaś akcję na miejscu koordynuje ks. Raul Berrocal, dawny uczeń ks. Pocześnioka w peruwiańskim Pampas.

- Chodzi o to, by kupić na potrzeby prowincji coś więcej niż respirator – przekonuje ks. Pocześniok - potrzebny jest generator produkujący tlen medyczny zarówno dla szpitali, jak i na potrzeby chorych w domach. Mam świadomość, że w Polsce także ludzie chorują, że wielu z nas traci pracę albo zarabia mniej. Ale w porównaniu z Polską sytuacja związana z epidemią jest w Peru dramatyczna. Z powodu koronawirusa zmarło tam ponad 18 tys. osób (według innych źródeł nawet 40 tys.) , zaś liczba chorujących zbliża się do 400 tysięcy. To sprawia, że Peru jest w pierwszej dziesiątce krajów, gdy chodzi o liczbę zakażonych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Służba zdrowia nie radzi sobie z tą sytuacją. Także dlatego, że 70-80 procent ludzi pracuje nieformalnie, nie korzystając z ubezpieczenia. Miejscami masowych zakażeń są środki publicznego transportu i targowiska. W szpitalach brakuje lekarstw.

Bezpośrednim impulsem do rozpoczęcia akcji była śmierć Estery Villanueva, emerytowanej katechetki przez lata oddanej uczniom i Kościołowi współpracownicy ks. Tyralli, która zmarła w szpitalu prawdopodobnie właśnie z braku tlenu.

Każdy, kto chce włączyć się do akcji, może wpłacić dar na Fundusz Misyjny Diecezji Opolskiej, ul. Książąt Opolskich 19; 45-005 Opole, nr konta PEKAO S.A./I.O. w Opolu 36 1240 1633 1111 0000 2651 7221, koniecznie z dopiskiem „Tlen dla Peru”.

O akcji pomocy w zakupie generatora dla pacjentów w Peru poinformował dzisiaj na Twitterze i zachęcił do udziału w niej biskup opolski Andrzej Czaja.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska